Header Ads

Tady běhá text
recent

Větrem poháněné zařízení může produkovat 41,6 litrů čisté pitné vody za den, jen tak ze vzduchu!


WaterSeer je low-tech, low-cost atmosférický kondenzátor vody, které by mohl pomoci vytvoření  plné vodní soběstačnosti v komunitách po celém světě.

Tato nová technologie - kondenzace vody ze vzduchu - vyvinutá laboratoří Vici-Labs ve spolupráci s UC Berkeley a asociací NPCA (National Peace Corps Association) má za cíl zajistit udržitelný zdroj čisté nezávadné vody pro miliony lidí, kteří k čisté vodě přístup nemají. 

V rozvinutém světě, kde má většina domácností a podniků okamžitý přístup k čisté vodě z kohoutku, se ani opravdu nestaráme o většinu chorob, která voda může přenášet. Vodu máme ve "vyspělém světě" čistou (i když o tom by se dalo taky pochybovat).


  • Denně zemře pro nedostatek vody okolo 18000 lidí
  • Celkem 1, 2 miliardy lidí má problém s dostupností k vodě
  • 97,5% vody na Zemi není přímo k pití

Ve velkých částech světa trpí lidé obyčejnými problémy dehydratace nebo neschopností umýt si své vlastní tělo, neschopností vyprat si oblečení nebo neschopností umýt si i nádobí. To je reálná starost, životní starost miliónů lidí po celém světě. Čistý a spolehlivý zdroj vody je obrovský problém, problémem o obyčejné přežití. 

Voda dochází i nám. Voda dochází i západnímu světu. Připomeňme si situaci západního pobřeží USA s přísnými regulemi používání vody, s vyschlými vodními nádržemi a nedostatkem srážek v posledních letech. Las Vegas jede již dnes na vodní dluh. Když si do toho ještě vezmeme tlak korporací ukrást vodní zdroje (to se dnes již zčásti stejně již děje) a zpoplatnit je, je to civilizační problém. Doufejme, že takovéto inovativní projekty nás ochrání před válkami o vodní zdroje.

"Voda není lidské právo, voda by měla být zprivatizována." 
CEO Peter Brabeck-Letmathe, NESTLE (video pro nevěřící ZDE)

Toto zařízení od WaterSeer by mohlo pomoci zmírnit některé z těchto problémů globální vodní chudoby třetího světa.

WaterSeer je relativně jednoduché zařízení, jež má být provozováno bez externího příkonu a bez potřeby nákladných chemikálií nebo údržby, která může "vytáhnout" vlhkost z řídkého vzduchu a kondenzovat je do formy tekuté vody pomocí teplotního rozdílu mezi nadzemní turbínou a odběrové komory instalované necelé dva metry pod zemí. Pitná voda může být následně pumpována na povrch prostřednictvím jednoduchého čerpadla a hadice.

Tvůrci přístroje WaterSeer tvrdí, že je schopno vyprodukovat až neuvěřitelných 41,6 litrů vody za den, a to i v suchých oblastech. A příjemná stránka tohoto projektu? Cena je doopravdy příznivá - 134 USD.


Proč se něco podobného neobjevilo dříve?

Předchozí řešení založená na kondenzaci používala velké množství energie, obvykle ve formě pohonných hmot, poháněná dieselovými motory kompresorů a parních strojů. Jsou to v podstatě velké klimatizační jednotky. Některá tato zařízení používají silné a nebezpečné chemikálie, které mohou poškodit bezprostředního okolí, kde zrovna stojí. Jsou také obtížné pro přesun, vyžadují vysoké technické dovednosti potřebné k obsluze a jsou nákladné na provoz a údržbu.


WaterSeer nepoužívá žádnou energii nebo chemické látky jakéhokoli druhu. Vůbec prý neznečišťuje životní prostředí a jeho jednoduchá konstrukce je levná i na údržbu.

Jak WaterSeer tedy přesně funguje?

Nadzemní turbína se točí ve větru, otáčením vnitřních lopatek ventilátoru posílá vzduch dolů do kondenzační komory, kde je vzduch přirozeně chlazen okolní půdou, který způsobí, že se vodní pára kondenzuje do kapalné vody, která zkondenzuje do zásobníku na dně tohoto zařízení. Jednoduché, účinné, že?

Tým v současné době hledá crowdfundingovou podporu pro testování v praxi a pro první předobjednávky. Podpořit je můžete ZDE, případně si Water Seer můžete předobjednat za oněch 134 USD.

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.