Manipulace médii: my budeme myslet za vás pohodlně se usaďte ... (video k zamyšlení)


Myslíte si, že nejste lehce zmanipolovatelní? Omyl. Většinu vašich rozhodnutí děláte právě na základě vnějších podnětů z vnějšího okolí, co vidíte, slyšíte, cítíte. Jsme manipulováni každý den. Na prahu 21. století jsme přesyceni informacemi z médií všeho druhu. A tak nám mozek přirozeně filtruje a vybírá pouze to, co  snadno přijme a zpracuje.  A my si myslíme, že vše je přirozené a v pořádku. Ne, není.
Jste na tom hůř než si myslíte.

Nejdřív si vysvětleme, co je to vlastně manipulace. Manipulace (z latinského výrazu manus, tj. ruka nebo uchopit) je v sociální psychologii a sociologii termínem označujícím snahu o působení na myšlení druhé osoby či více osob. Manipulovat znamená vědomě i nevědomě používat techniky pro manipulaci s druhými lidmi. A to se děje každodenně od momentu, kdy vstanete, kdy se nasnídáte, jdete do práce, pracujete, přečtete si noviny, jdete na Facebook a na internet, po práci jdete nakupovat, přemýšlíte jaké auto si pořídit, kam pojedete na dovolenou... Je to všechno jedna velká bublina  manipulace, ve které žijeme a ani to nevidíte.


Kdo vám má říkat, co je pro vás dobré a co ne? 

Pár otázek jen k zamyšlení: 
Nakupování: Co máte jíst? Co je IN a co není? Proč je "neznačkové" oblečení tak levné a "značkové zboží" zase naopak tak extrémně drahé?  Kupujete si věci, které potřebujete nebo po kterých toužíte? Proč se nevyrábí boty nebo i nábytek, který vydrží déle jak pár let?

Potraviny: Proč se vyrábí ošizené potraviny? Proč kupujete jablka z Portugalska a ne z vašeho regionu? Má logiku jíst potraviny, které obsahují nezdravé věci? Proč akceptujeme náhražky v potravinách? Proč se snadněji rozmáhá byznys s fast foodem a ne se zdravou stravou? Proč jsou zdravé potraviny dražší? Proč se objevují jednou zprávy o tom, že mléko je a pak následně není zdravé? Proč je hamburgr na billboardu hezčí a neodpovídá realitě toho, co si koupíte?

Zdraví: Kdo má rozhodovat o tom, u koho se chcete léčit? A chcete se léčit(řešit důsledky) nebo řešit vaše zdraví(příčinu)? Poradí vám lékař správně při výběru léků (které povedou k uzdravení) nebo je veden k tomu, vnutit vám léky, za které dostane více bodů, tedy lépe zaplaceno? Myslíte, že pouze polykání tabletek odstraní vaše zdravotní problémy? A čím je motivovaná firma, která je vyrábí? 

Technologie: Dali byste před 10 lety tolik peněz za nový mobilní telefon? Proč vychází každý rok nová verze iPhonů? Proč musíte tak často měnit počítače, které "zastarávají výkonem"? Proč ještě nejezdíme v autech na vodu nebo na vodík? Proč ještě nevyužíváme plně potenciál alternativních zdrojů energie jako je geotermální energie nebo sluneční energie?

Je těžké vzhledem k tomu, kolik toho okolo nás je a kolik se toho děje, vše pobrat, všemu porozumět. Je těžké přijmout něco, co se vám příčí, protože člověk přirozeně tíhne právě k tomu, co jen zná a co ostatně nám dělá dobře. Proč by se člověk měl vzdávat pohodlí?

Kdo se ve všem má vyznat? 

Tak se raději neptáme, nezpochybňujeme vše okolo sebe, ve společnosti, jsme vyčerpaní a unavení. A tak to je ostatně nastaveno, abychom na víc ani neměli energie. Proč musíme chodit do práce na 8 hodin? Abychom neměli čas a energii se ptát a zpochybňovat, co je nyní nastaveno. Pouze konzumujeme to, co je nám předkládáno. Jsme manipulováni k tomu, aby tento systém mohl nadále fungovat a "růst".Syndrom vařící se žáby

Všichni jsme na tom stejně jako žába v hrnci s vroucí vodou. Vyskočí žába z hrnce, když se postupně bude teplota vody v hrnci zvedat až k bodu varu? Vyskočí nebo nevyskočí? Dejme staletí pochyb o tomto experimentu na stranu a použijme jej jako metaforu. 

Tato metafora nás má varovat, abychom si byli vědomi i postupné změny, nepatrné manipulace, která vede k nežádoucím důsledkům. Je důležité mít na paměti plíživou normalizaci, bod, za kterým již není návratu nazpátek. Kdo se neptá, nic neví. Pokud něco nevím, ani o tom nepřemýšlím.  Blažená nevědomost nás zabíjí.

Jsme ve vlastním vězení, které ani nevidíme

Jsme manipulováni každý den médii a společností, kterou jsme si vytvořili. To si musíme přiznat. Není to tam venku nebo jen na obrazovce, jme toho všichni součástí. Pokud už na něco nadáváme, jsme v tom i my sami. Společností, která je postavena na individualizmu, konzumu a slepotě. Živíme společnost, která podporuje soutěživost a ne společný cíl. 

A my jsme přesně v bodě, kdy ještě něco můžeme dělat, změnit a posunout tím správným směrem. Jen musíme chtít si začít klást otázky a zpochybňovat vše. 


Vítejte na blogu o inovacích a zajímavostech! Tento blogový vesmír o technologiích 21. století, moderní architektuře, sci-fi, filmových novinách, alternativních přístupech a jiných zajímavostech je tu pro vás. Přejeme hezké počtení a díky za případné komentáře!

1 komentář:

  1. co se týče toho vyrábění ošizených produktů (proč se vyrábí) tak je to z toho důvodu, že lidé si to kupují, kdyby si to lidé nekupovali tak se to nebude vyrábět.například: kdyby se lidé v supermarketech zaměřili čistě na české jablka a nekupovali by ty ze zahraničí, tak pro daný supermarket by bylo naprosto zbytečné je sem vozit, bohužel to se jen tak nepodaří.
    co se týče toho co je zdravé a co není tak dávka dělá jed, jsou sice nějaké věci které tělu musíme dodávat, ale rozhodně nejsou věci jako zdravé a nezdravé. když někdo sní 20 Kg banánu za den tak to taky nepřežije protože ta dávka ho zabije ačkoliv banány jsou označovány za super ovoce

    OdpovědětVymazat