Header Ads

Tady běhá text
recent

Nejděsivější mimozemšťan z filmového plátna

Když už máte rádi filmy s mimozemšťany, v určité fázi se nevyhnete tomu, že ty entity z jiných světů začnete srovnávat. Která je lepší? Která by kterou předčila? A to je ok, každej sci-fi geek to dělá. Takže tady je můj list těch nejděsivějších tvorů z týhle galaxie a možná i větších dálek, kteří se již objevili na filmovém plátně. 

Na úvod říkám, že sem do tohoto seznamu nebudu jmenovat klasiku jako jsou vetřelci všeho vzezření, predátoři, Criters, Klingony a jim příbuzné, příšery z Mužů v černém, ze Star Wars, ze Star Treku, ze všech Stargate, ani mé oblíbené brouky z Hvězdné pěchoty, ani ne všechny mimozemšťany z Doktora Who, ani potvory z Riddicka

Tohle je můj seznam těch mimozemšťanů, které možná neznáte a u mě patří mezi ty top potvůrky.

1) Jsou mezi námi (They Live, 1988)

První na mém seznamu jsou humanoidní mimozemštani z filmu Jsou mezi námi (v orignále They Live, zde je trailer) z roku 1988 s Roddy Piperem v hlavní roli. Pro ty z vás, co tento film už nebo ještě nezná, v rychlosti děj: "John Nada (Roddy Piper) objeví, že mimozemské bytosti tajně ovládly svět a chtějí lidstvo zotročit. Malý tým rebelů se vydává s nimi bojovat a Nada se rozhodne tuto nerovnou bitvu vybojovat s nimi."


To, že je tento obrázek těchto jinak docela barevnejch skeleťáků (s velkýma očima a bez rtů) černobílý, má svůj důvod. Ten nápad, že dostanete brýle, které vám ukážou černobílou pravou realitu, která vás do slova a do písmene řídí, je děsivý. Pro mě bylo děsivější, že v té pravé realitě je někdo, kdo sem přirozeně nepatří a má vše na svědomí.

2) Znamení (Signs, 2002)

Jednoho krásného dne zarazí rodinu Grahama Hesse (Mel Gibson) kruh v jejich kukuřičném obilí za barákem, takže proto název Znamení (Signs, 2002, zde je trailer). Od toho momentu všechno naznačuje s rostoucím strachem a paranoiou, podpořenou i televizními zprávami, tomu, že Zemi čeká útok mimozemšťanů. Zvířata v okrese se začínají chovat zvláštně, psi se stávají agresivními a kruhy se objevují všude. Co se chystá? Invaze? Děj je jednoduchý a má spád. Scéna useknutí prstů mimozemšťana, který vystrkuje dlouhé prsty z poddveří vás vyděsí a vy chcete vědět, kdo to je a co se tu sakra děje.


A potvory humanoidní nejsou tak moc divní a ani originální (hajsaví na sladkou vodu), nicméně kouzlo dostávají v tom, že se vždy v záběru pouze mihnou a člověk pořádně neví, zda tam jsou, nejsou...

3) Čtvrtý druh (Fourth kind, 2009)

Za čtvrtý druh setkání s UFO označujeme únos mimozemšťany, tak se ostatně jmenuje i celý děsivý triller/sci-fi Čtvrý druh (Fourth kind, trailer je zde) s Millou Jovivic v hlavní roli. Dokumentace třetího a čtvrtého druhu setkání neexistovala, donedávna. Tento film byl natočem podle skutečných událostí v odlehlém městě Aljašky, kde od šedesátých let dochází k záhadnému mizení lidí. A to je asi na tom to nejděsivější, děsivější než samotní ufoni, kteří tam vlastně ani nejsou vyobrazení, jen...


Mimozemšťani jsou zde prezentovaní jen skrze hromadnou vzpomínku všech obyvatel, kteří absolvovali sezení v hypnóze a viděli sovu, nebo snad něco jiného. Hůůůů! Lekli jste se? Pokud jste film ještě neviděli, budete se bát, to mi věřte.

Teď ti velcí a extra extra velcí vetřelci z vesmíru.

4) Monstrum (Cloverfield, 2008)

Tenhle thriller Monstrum (v originále Cloverfield, trailer je zde) je pro mě záhada Blair Witsch v hollywoodských rozměrech. Natočený obyč kamerou a všichni tam nakonec umřou. Adrenalinový zážitek to je, když tam lítá hlava sochy svobody a po Manhattnu se prohání  obrovská příšera, co všechno ničí.  Nicméně ta pravá příšera (mimozemšťan) chcete-li, je toto monstrum v kombinaci s menšími potvorami s velkými a ostrými zuby, které z tohoto velkého monstra padají jako kapky vody. A jsou děsivé. Jen škrábnutí stačí, abyste byli na odpis.


5) Zakázaná zóna (2010) & Monsters: Temný kontinent (2014)

Oba filmy mají totéž téma, na Zemi se objevila obrovská stvoření, která si uzurpují vlastní prostor na život. Proto je dávám dohromady. Jak film Zakázaná zóna (v originále Monsters, 2010, trailer k filmu je zde), tak i Monsters: Temný kontinent (v originále Monsters: Dark continent, 2004, trailer zde) mají něco do sebe.

U obou filmů jsou tyto příšery spíše děsivé svou velikostí, než svým vzezřením.

6) Oheň v oblacích (Fire in the sky, 1993)

Ne zrovna známý film (Oheň v oblacích, v originále Fire in the Sky, 1993, trailer k filmu je zde) v české kotlině, nicméně klasika to je a dá se na nej i dnes koukat. Parta lesních dělníků přichází v Arizoně oznámit policii, že pohřešují kamaráda Travise Waltona. Po pěti dnech se Travis telefonicky ozve. Kamarád jej odveze do nemocnice. Po propuštění si Travis začíná pomalu vybavovat vše, co v uplynulých dnech prožil, i krásně děsivé mimozemšťany, kteří na něm dělali pokusy za plného vědomí.


Na těchhle mimozemšťanech je zajímavé, že jsou hodně podobní lidem a jejich obleky jsou nám všem známé vzezření šediváků. Ta scéna, kdy se Travis probere a neví, kde je až po moment, kdy na něm začnou dělat pokusy, je i dnes po tolika letech stále děsivě originální a jedinečná.

7) Mutant 1 - 4, (Species, 1995 - 2007)

Filmová řada Species (trailer k filmu Species 1 zde) sem rozhodně patří. Spojením lidské a mimozemské DNA vytvořili vědci napůl ženu a napůl vetřelce, sexy půvabný, ale vraždící stroj na útěku, který se chce rozmnožovat. Zní to spíš jako úvod do porna, ale je to dooprady sci-fi horror. Tento nápad má neuvěřitelná 4 pokračování.


Toto ženské stvoření Sil, uteče z laboratoře a začnou se dít nepříjemnosti v podobě zmizelých lidí a to ve všech těch pokračováních furt dokola. Nicméně tento sexy mimozemšťan jako takový sem patří.

8) Bitevní loď (Battleship 2012)

Peter Berg, režisér akční komedie Hancock a thrilleru Království, na Zemi přivedl další nepřátelsky naladěné mimozemšťany ve filmu Bitevní loď (trailer k filmu je zde). S nimi si to na férovku rozdají stateční námořníci. Všichni se stali obětmi ambiciózního vědeckého experimentu, jehož cílem bylo nalezení inteligentního života kdekoli ve vesmíru. Vysílaný signál skutečně na jedné planetě zachytili a vyslali několik průzkumných lodí, které měly zjistit, odkud se to ozývá a jak to tam vypadá.


Mimozemšťané přistáli na moři poblíž Havajských ostrovů, uprostřed probíhajícího mezinárodního námořního cvičení, které si interpretovali po svém a začali se bránit. Taktika a strategie mimozemšťanů, to že přejdou vojáka, pokud je neohrožuje, to vše je hezky zpracované. Zklamání možná nastane, když mu sundají masku, mimozemšťan má pouze ksicht drsnýho chlapa s drsnými vousy. Jen ten skrytý nábor do armády je cítit všude. Zajímavější jsou asi zbraně a brnění cizinců.

9) Útok na věžák (2011)

Dle mého asi zábavný a strašidelný britský snímek Útok na věžák (v originálu  Attack the block, 2011, trailer k filmu zde), ve kterém se pouliční gang mladistvých utká s invazí brutálních hustě černých monster z vesmíru.


Londýnské sídliště se tu mění na sci-fi bitevní pole, byty ve věžáku se stávají pevností v obležení a z bandy výrostků jsou nezastavitelní hrdinové. Samotná černá monstra jsou doopravdy černá, černo černá, nemají oči, jen svítící zuby, což je hodně děsivý.

10) Skyline (Skyline, 2010)

Svítání se objeví o dvě hodiny dříve. Nepochází ze Slunce, ale ze zvláštních modrých světelných paprsků klesajících k zemi po celém městě, tak začíná film Skyline (trailer k filmu je zde). Jarrod a Elaine z okna s hrůzou sledují strašlivý výjev. Lidé se vznášejí k obloze a jsou vtahováni do vesmírných lodí, které zakrývají oblohu Los Angeles. Zdá se, že vesmírní narušitelé nemají slabé místo. Lidská populace je vysávána z povrchu Země. Život, jak ho známe, nenávratně končí.


Tyhle potvůrky patří k těm nejvíce oblíbeným. Pro život potřebují pořádný hard drive a tak si jej vyloupnou z člověka, prostě si vezmou jeho mozek a můžou operovat dál. Ve filmu je několik druhů těchhle emzáků, od obrů, po létající chobotnice. Vlastně to jsou drony na lidský  pohon. Geniální nápad.

11) Na hraně zítřka (Edge of Tomorrow, 2014)

Na hraně zítřka, v originále The Edge of Tomorrow,  trailer k filmu zde). Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy mimozemská rasa (Mimikové) připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je během několika minut zabit, avšak náhodou se mu podařilo zneškodnit Alphu. A časová smyčka začíná, Bill se procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít... a tak stále dokola.


Samotní Mimikové jsou jak z pekla kabely, pohybující se po zemi, pod zemí i ve vzduchu. Jsou hodně děsiví a ve srovnání s lidma neporazitelní ihned na první pohled. Děsivě umí křičet.

12) Districk 9 (District 9, 2009)

Uplynulo již dvacet osm let od doby, kdy došlo k prvnímu kontaktu s mimozemskou civilizací. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu, loď ustrnula nad Johanesburkem. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9, trailer zde), nad kterým dohlíží organizace MNU a hodlá všechny emzáky přesunout na nové místo. Nikomu se však nepodařilo zprovoznit ani jedinou  mimozemskou zbraň nebo zařízení, které vyžadují k aktivaci emzáckou DNA.Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie.  Tihle emzáci (Kreveťáci) jsou hodně podobní hmyzu s humanoidní postavou, což se mi hodně líbí. Dle mého asi nejzdařilejší emzák, co nám kdy přišel do kin.

13) Světová invaze (2011)

Lidé všude na světě přihlížejí tomu, že jsou dobývána největší města, Los Angeles se nakonec stane poslední výspou lidstva v bitvě, kterou nikdo nečekal. Film Světová invaze (v originále Battle: Los Angels, 2011, trailer k filmu zde) je dle mého jeden z nejpovedenějších filmů, co se týče emzácké invaze.


Ve filmu se předpokládá, že emzáci vezmou planetu přímo útokem, bez příprav, strategie nebo záludné taktiky, prostě nás napadnou na celé frontě. A jsou k tomu dobře vybaveni. Zbraně mají zabudovaný přímo do svého těla. To jen naznačuje, že přišli s jedním jediným záměrem. A ještě jedna zajímavá věc, běží na vodu!

14) Černá hodina (The Black Hour, 2011)

Zvlášť když jsou emzáci z filmu Černá hodina (v originále The Darkest Hour, 2011, trailer k filmu zde) neviditelní a udělají z člověka popel, než by řekl: „popel“, je to prúšvih a je to něco, před čím není úniku.  Moskva nemůže dlouho vydržet a co teprve vyjukaní hlavní hrdinové z USA, kteří neumějí rusky a v cizí metropoli se nevyznají. Otázkou navíc zůstává, co se s nimi, potažmo s celou civilizací stane, pokud se jim vůbec podaří přežít.


Emzáci se pohybují v jiné dimenzi a my je nevidíme a oni zase vidí pouze tepelnou stopu, což mi přijde taky zajímavé. Samotná stvoření jsou hodně mimo to, co jsme doposavad v kinech viděli. jsou  prostě jiní.

15) Válka světů (War of Worlds, 2005)

Klasický slavný román H. G. Wellse, jehož tématem je invaze marťanů na planetu Zemi se přesunul do současnosti. Dělníka Raye Ferriera (Tom Cruise) se sám trápí problémy v jeho rozpadlé rodině, protože si přestává rozumět i s jeho dětma.  Do toho všeho přijdou tripody, které tu v Zemi čekají již tisíce let a vyhlazení lidstva, které čeká Válka světů (v originále War of Worlds, trailer k filmu je zde). Na planetu Zemi se ovšem řítí nebezpečí nepředstavitelného rozsahu.


Tito třínozí mimozemšťani jsou  na vyhlazení lidstva technologicky skvěle vybaveni.  Jen mě zaujalo, jak mají tyhle bytosti řešený klouby?A ten nejhorší mimozemštan?

1) Bojiště Země: Sága roku 3000 (2000)

Tohle Bojiště Země bylo velké zklamání, velké i z toho důvodu, že jsem na tom byl přímo v kině. A mimozemšťan, který má stejnou stavbu těla jako člověk a nedýchá kyslík? Prostě propadáková slabota.Pokud nějakýho toho všeho šediváka chcete přidat na tento list, určitě napište komentář.

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.