Header Ads

Tady běhá text
recent

Větrné elektrárny jiné než byste čekali.

Ne každý je nadšenec větrných elektráren, které trčí do výšky a "hyzdí krajinu". Nicméně doposavad jiná alternativa nebyla, doposavad. Objevila se však nová alternativa v podobě vortexových větrných elektráren, které se nechaly inspirovat katastrofou, při které se most Tacoma (video o Tacoma moszu zde) rozhoupal natolik, že se zřítil. Podívejte se na nové větrné elektrárny, které mohou být i v místech, kde není takový vítr.


Kdyby mi někdo řekl, že tato "trubka bez vrtulí" produkuje elektrickou energii a šetří provozní a zřizovací náklady více jak o polovinu, než u klasických větrných turbín, asi bych mu moc nevěřil. Vortex .Bladeless to nicméně dokázali a plně využíli sílu vortexu k výrobě elektrické energie (viz video).Tato struktura turbíny jednoduše využívá sílu větru, ve kterém se sama hýbe. Nic víc a nic míň.

Vortexové turbíny nabízí mnohem více.

Jak se Vortex Bladeless sám prezentuje, je tato technologie více jak skvělá. Snižuje výrazně uhlíkovou stopu, rozhodně nepotřebujete nic mazat, proto náklady na údržbu šetří více jak 80% oproti klasickým turbínám. Vortexové turbíny neprodukují žádný hluk a více respektují ráz přírody než klasické vrtulové turbíny. Chtělo by to asi zažít naživo, aby člověk mohl říct, zda je to tak skvělé, jak se to prezentuje.

Mě na prezentaci zaujala ještě jedna věc. První prototypy dokáží generovat energii při síle větru mezi 1,5 m/s - 7m/s, větší turbíny mezi 5m/s - 7m/s. Tedy přewedeno na watty: 4kw vortexová turbína (což zabezpečí malou firmu nebo pár domácností) a +1MW.

Věřím, že v tomto směru větrných elektráren je daleko více budoucnosti než  v klasických vrtulích.

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.