Header Ads

Tady běhá text
recent

Žádnej "modrej Měsíc" dneska nebude!

Po Facebooku běhá už asi asi od začátku tohoto měsíce zpráva, že dneska  31.7.2015 bude "modrý Měsíc". Žádnej "modrej Měsíc" dneska nebude! Spoustu z vás asi zklamu, ale doopravdy, vskutku, nic modrého na nebi dnes večer neuvidíte. Proč tedy všude čtete o modrém Měsíci? Co to teda znamená, když dnes večer nic modrého na obloze neuvidíte?

Proč se tedy všude píše o "modrém Měsíci" (Blue Moon)?

Výraz "Blue Moon" by se do češtiny překládat nikdy neměl. Proč? Protože znamená úplně něco jiného, než ve skutečnosti strohý překlad do češtiny. Termín "Blue Moon" odkazuje na druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci a k tomu dojde právě dnes 31.7.2015. 

Tento výraz pochází z originálního rčení "Once in a Blue Moon" a do český ekvivalent může být "Jednou za uherský rok", nikoli Jednou za modrý měsíc.

Jakou barvu tedy dnes bude měsíc mít? Modrou?

Jak jsem na začátku psal ne, dnes je úplněk, jako kterýkoli jiný a barvu Měsíc fakt nezmění a rozhodně ne na modrou.

Může mít Měsíc vůbec někdy modrou barvu?

Ano, ale je to vzácný výskyt. Měsíc se může objevit modrý (nebo zelený po sopečné erupci, který vymrští částice do ovzduší, a které právě rozptylují červené světlo. Lidé viděli modrý Měsíc v letech 1883 po erupci sopky Krakatoa v Indonésii. Stejný jev byl zaznamenán po erupci Mt. St. Helens v roce 1980 a též erupci sopky Pinatubo v roce 1991.

Zdroj: wikipediePřidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.