Header Ads

Tady běhá text
recent

Jednou ... /video/

Jednou... Snad, jednou ... Snad jednou budeme poutníky, kteří spatří na vlastní oči přesně tato místa. Ale. Pro všechny hmotné výhody tohoto dnešního života jsme po 400 generacích skončili pouze ve městech. V hloubi duše se každý dívá ke hvězdám, cítí ono tajemno a touhu poznání těchto dálek.

Noční obloha skrývá milióny možných cest, které nás stále tiše volají, jako téměř zapomenuté písně z dětství. Investujeme do vesmírných programů s určitou dávkou romantiky. Tato tajemná výzva nás volá někde z podvědomí. Mám podezření, že byla pečlivě zasazena do naší mysli přirozeným výběrem jako zásadní prvek našeho přežití. Dlouhé léta, mírné zimy, bohaté sklizně, bohatá hra, nic z toho nevydrží věčně. 

Je to nad naše síly předpovídat budoucnost. Nicméně katastrofické události mají tendenci se za námi plížit a my sami nikdy přesně nevíme, kdy na nás na Zemi co z nebe vybafne a spadne. Možná tato ostražitost nebo pouhá neznalost okolního světa za branami atmosféry, vyústila v nás lidech v jasnou touhu, kterou lze těžko popsat a vymezit nebo jí jen rozumět: Po tisíciletí již toužíme objevovat nové země a nové světy.

 

Herman Melville v Moby Dickovi mluvil za poutníky ze všech epoch: "Já jsem se trápil s věčným bojem po vzdálených věcech. Miluji plout do zakázaných moří ...

Možná je to ještě trochu brzy. Možná, že čas ještě nenastal. Ale ty ostatní světy v naší sluneční soustavě, skýtají neskutečné příležitosti, lákají nás. Tiše obíhají kolem Slunce, a čekají na nás.

Jednou... Jednou se snad dostaneme na vzdálené planety v naší sluneční soustavě, projdeme se po ledových pláních Marsu, Jupiterova měsíce Europy, či po měsíci Io, jednou postavíme Archu, které nás ponese po generace k jiným hvězdám. 

Jednou snad plně pochopíme, že vše se odehrává a plyne tam na obloze a ne na sedačce před televizí.


Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.