Header Ads

Tady běhá text
recent

3Dprint rozkvetlý projekt pouště: mrakodrap Sand Babel

Soutěž mrakodrapů magazínu eVolo vyhlásilo konečně výsledky i pro loňský rok 2014. Objevila se tam i originální stavba z pouště jménem Sand Babel. Jedinečný design je unikátní i tím, že tato stavba věže je celá vytvořena z toho, čeho je na poušti nejvíce - z písku. K povšimnutí je i způsob, jak je věž z písku vytvořena - 3D tiskem. 


Stavba věže pochází z rukou čínských designérů Qiu Song, Kang Pengfei, Bai Ying, Ren Nuoya, Guo Shen. 


Sand Babel je sluncem 3D vytisknutá mrakodrap postavený z pouštního písku. Sand Babel je navržen ve skupině ekologických staveb, jako vědecko-výzkumných zařízení a turistických atrakcí na poušti. 


V očích návrhářů Sand Babel je písek dokonalý stavební materiál - má stabilní chemické a silné fyzikální vlastnosti a je odolný vůči povětrnostním vlivům; písek je jejich termoplastickým práškem a dostatek slunečního světla na Sahaře je jejich nevyčerpatelným zdrojem energie. S tímto musí každý než jen souhlasit, písku a slunečního záření je na Sahaře dost a dost, to jsou zdroje Sand Babel. 

Struktury jsou rozděleny do dvou částí. 

První část, nad zemí, se skládá z několika samostatných staveb pro pouštní komunity. Horní struktury jsou založeny na přírodních jevech zvaných Tornáda a Kamenné houby, což jsou dva jevy velmi časté v pouštích. Využívá spirálovitou strukturu kostry, která je vysoká, rovná a se silnou tenzí, aby splňovala požadavky na obyvatelnost, možnost vyhlídek a zároveň vědeckých výzkumů. 


Druhá část stavby mrakodrapu je částečně pod zemí a částečně nad zemí propojující několik budov a tvořící multifunkční síťový systém tunelů. 

Čistá organicky navržená struktura je podobná kořenům stromů, aby samotná vysoká struktura mrakodrapu byla stabilní. Toto řešení pomáhá nejen udržovat stále se přelévající duny písku na místě, ale také usnadňuje komunikaci mezi jednotlivými budovami. 


Duální trychtýřový model nejen zlepšuje křížové větrání, ale také napomáhá kondenzaci vody díky teplotním rozdílům pomocí vodu vytvářejících systémů umístěných na spodních částí střechy, která je houbovitého tvaru. 

Tento koncept 3D tisku z písku má realitě blíže, než si myslíte. Markus Kayser je vynálezce 3D tiskárny - "Sluneční pece" . Neuvěřitelný design používá sluneční světlo, písek jako surovou energii a materiálů na výrobu skleněného objektu právě pomocí procesu 3D tisku. Solární spékárna je tvořena celkem 7 stanicemi: fotovoltaickými panely, které čerpají sluneční energii na tavení písku, sluneční čidlo, Fresnelovy čočky (pro zesílení paprsku světla), baterie a řídící elektronika. Zařízení pracuje se stejnou technikou spékání, která je společná většině procesů 3D tiskárny. 


Díky tomu že Sluneční spékárna využívá slunečních paprsků místo laseru a písku místo pryskyřice získal Kayser základ zcela nové sluncem poháněného stroje, který ohřívá písek a formuje regulerní 3D objekty jako klasická 3D tiskárna.  Pohled na písku, který je zahříván a taven pomocí cílených paprsků slunce miska vytvořené pomocí "solární aglomerát".

Nemůžu si pomoci, ale připomíná mi to Dračí strom:
Přidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.