Header Ads

Tady běhá text
recent

Tento král stromů tu stojí již přes 3200 let a ještě jej nikdy nikdo nevyfotil .. až do teď!

Osobně mě stromy doslova fascinují. Některé stromy se dokáží dožít i několika tisíc let, zažili tedy i narození Krista a i velkého Gaia Julia Césara. Tento strom je 3200 let starý. A je tak obrovský, že jej ještě nikdo nikdy nevyfotil tak, aby byl celý na jediné fotografii ... až do teď. Tato sekvoj se vyznačuje i další zvláštností, svou přezdívkou ...


Tomuto králi se říká "President". Tento král stromů se tyčí do výše 75 metrů, v objemu 13000 m3 a odhadem je 3200 let starý. Kmen je 27 metrů široký a větve drží 2.000.000.000 jehel jehličí - což je více než jakýkoli jiný strom na planetě. Už jenom ten poměr člověk a větve je úctyhodný.Pokud by to nestačilo, strom roste tak rychlým tempem, že doroste zhruba jeden metr krychlový dřeva za rok. To je nejrychleji rostoucí strom na světě! Strom nikdy nebyl fotografován v celém rozsahu, až ... až do teď. "President" se nachází v pohoří Sierra Nevada v Kalifornii, vedle jeho menší bratranců s přezdívkou "Dům" a "Senát". 

Po 32 dnech a 126 samostatných fotografií vyrobených ve společném úsilí National Geographic a vědců z parku, si můžeme představit tento úchvatný snímek Prezidenta. 


Je to šílené, když si uvědomíte, že tento strom je živý téměř polovinu zaznamenané historie lidstva. Během posledních 3200 let nespočet lidí přišlo a odešlo, bojovalo se ve stovkách válek, národy přišli a zapadli v zapomnění a příroda se měnila v její nejextrémnějších a rozmanitých povětrnostních podmínek.  Prezident to všechno zažil.

Přesto to přežil všechno, a ne jen to, nadále roste rychleji, než kdy předtím. Je to opravdu velice pokořující myšlenka. 
Přidat.eu záložku

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.