Header Ads

Tady běhá text
recent

Podvodní města blízké budoucnosti: mrakodrapy pod vodou

Obracíme naše oči do vesmíru, i když bychom se měli podívat pod hladinu oceánů. Nazýváme naší planetu Zemí, i když je to spíše Oceánie. Podle National Research Council v USA, Mezivládní skupiny o vývoji klimatu,  se odhaduje, že hladina oceánů stoupne v průběhu 21. století o odhaduje, že v tomto století bude vzestup hladiny moří, mezi 50 a 200 cm. A to nechá některá města kompletně pod vodou. A na tento fakt bude musel lidstvo reagovat. Zatímco některé příklady koncepční architektury se snaží představit svůj život na vzdálených planetách, někteří se noří na dno oceánů.

Projekty podvodních měst, vytvořená podle fantazie ilustrátorů, architektů a designérů.  První obrázek návrhu podmořského mrakodrapu pochází z Taiwanu. Podívejme se na projekty podvodních měst, vytvořených podle fantazie ilustrátorů, architektů a designérů.

Soběstačné město Medůza: Syph, Austrálie. Návrh společnosti Arup Biomimetics. 

Sbírka specializovaných organismů působí jako jediný subjekt - různé moduly jsou průmyslové, jednotky energie či zabývající se výrobou potravin.

Zdroj obrázku: Inhabitant.com

V nejhorším případě, kde dojde k zatopení některých částí světa, bude nedostatek půdy, může lidská civilizace odejít do měst v oceánu, aby poskytla bezpečná útočiště. Tento koncept není jen jediný plovoucí město, ale shlukem městských "organismů", zjevně inspirovaný medúzami. Úplně samonosné město má své zadní končetiny, které vykonávají různé funkce, vytvářejí energii z proudění vodou a doslova sbírají energii z vln.

Mrakodrap Lady Landfill, Srbsko: obrácená Eiffelova věž

Tyto podmořské mrakodrapy byly navržena architekty srbského studia architektů a objevili ses na soutěži eVolo v roce 2011. Tento obří mrakodrap je založen na myšlence sbírat a recyklovat odpad oceánů (umělý ostrov odpadů: Giant Pacific Garbage Patch - GPGP) a proměnit je ve zdroj energie. Rozhodně se stojí za to na celý koncept podívat přímo na eVolo.us.
Zdroj obrázků: eVolo.us

Lilypad, Plovoucí Ekopolis, Vincent Callebaut, Belgie

Jako řešení problému stoupání hladiny oceánů, navrhl architekt Vincent Callebaut budovu, která by mohla sloužit jako luxusní budoucí prostor až pro 50.000 obyvatel, kteří budou hledat útočiště  před stoupající vodou. A dle mého nejen to. Vincent předpokládá stavbu těchto Ekopolis kolem roku 2100 jako zcela reálnou.


Zdroj obrázků: Conceptrends.com

Sitbon Architectes, Francie, : Fotosyntetické lusky pro život uprostřed oceánu

S výše zmíněným nadcházejícím vzestupem hladiny moří souvisí i následující koncept, francouzského studia architektů Sitbon Architectes, které navrhlo obyvatelnou, fytoplanktonovou farmu, která má být instalována v Indickém oceánu. Myšlenkou této rozsáhlého projektu "praktikovat kulturu fytoplanktonu a absorbovat CO2." 
Zdroj obrázků: Conceptrends.com

Tento 5-úrovňový modul, bude ukotvený na mořském dně se systémem kabelů. Část, která je pod vodou nabízí bydlení pro rezidenty, vědce a akvária pro fytoplankton. Struktura bude vyrobena z hliníku a metylmetakrylátu (polymerních plastů).Celková užitná plocha je 2070 m2. Každá továrna tak bude mít svou vlastní podmořskou "bio továrnu" umožňující absorbovat CO2, který vytvoří.

Plastic Fish: Jižní Korea: recyklace plastů GPGP

Ve středu Tichého oceánu pluje jeden umělý ostrov, který je 8,1% velikosti celého moře. Ten je známé jako výše již zmíněný Great Pacific Garbage Patch (GPGP), a odhaduje se, že obsahuje více než 100 milionů tun odpadu. Bordel a odpad se shromažďuje v daném místě díky oceánským proudům, které vše přivedou sem a způsobuje vážné škody na ekosystém.


Kruhová struktura Plastic Fish se ukotví přímo na povrchu oceánu ve GPGP a bude sbírat a znovu zpracovávat plast, který odhaduje řekněme 90% umělého ostrova z odpadků GPGP a je často požíván ptáky a rybami, což způsobuje jejich vymírání.

Velký plot bude kroužit strukturu pod vodou v průměru 1 km zachytit všechny plasty, která plují ve  stejném směru proudu. Zpřístupnění Plastic Fish do GPGP i turistice by velmi pomohlo při šířením informací a povědomí tohoto člověkem vytvořeného anti-ekologického monstra.

Zdroj obrázků: eVolo.us

Struktura sama o sobě je kroužek, který se tyčí nad vodou a také klesne pod, ale je z velké části dutý.Vnější kruh má obytných a rekreačních prostor, a je spojen v intervalech mosty, které jsou uzavřeny pod vodou (i ten, který je otevřen na vodní hladině). Rybářské farmy vyrobené z recyklovaného plastu nálevky stavby ve středu kruhu, pomáhají udržovat strukturu živou.

Sea - Ty Podmořské město: Jižní Korea, Čína

Na stoupání mořské hladiny reaguje též následující projekt. Projekt byl navržen jako plovoucí miska s masivním atriem otevřeného nebe, kde se sluneční světlo může paprsky dostat na všechny podvodní úrovně.

Geometrie komplexu se skládá z řady boxů v různých velikostí, které umožňují velkou variabilitu tohoto specifického konceptu.Složitý systém teras a dutin představuje komunitní a rekreační oblasti, tradiční svah města se sítí schodů spojujících různé úrovně poskytování výhled do tajemného světa pod vodní hladinou. Vegetace hraje v tomto konceptu velice důležitou roli. Cílem je poskytnout co nejvíce zeleného povrchu, jak je to možné v parcích, farmách na vytváření kyslíku.Kromě toho, toto oceánské město bylo navrženo tak, aby se otáčelo v závislosti na působení světla a aby mohlo být transportováno do různých míst po celém světě.


Přidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.