Header Ads

Tady běhá text
recent

Zachránil 669 dětí během holokaustu. A neví, že právě teď sedí vedle něj. /BBC video/


Zachránil 669 dětí během holokaustu. A neví, že právě teď sedí vedle něj. Sir Nicholas Winton je humanista, který zorganizoval záchrannou operaci a tím zachránil 669 židovských dětí z nacistických vyhlazovacích táborů bývalého Československa. V letech 1938-1939 je přivedl do bezpečí do Velké Británie. Dojemné video, které stojí za to vidět.

Po válce, hrdinský čin Sira Nicholase Wintona zůstal skoro neznámý a zapomenutý. Každý si maximálně vzpomene na oskarový film Spielberga Schindlerův seznam, nicméně Sir Winton je nám Čechoslovákům svým příběhem daleko blíže, a měl by být stále připomínám.

Až roce 1988, Wintonova manželka Greta našla album z roku 1939 s kompletním seznamem dětských jmen a fotografiemi oněch dětí. Toto je jedinečné video, kde Sir Nicholas Winton sedí v publiku v TV mezi židovskými přeživšími z tehdejšího Československa, a to celých 50 let poté. Velice dojemný moment.

 

Krátký dokument jeho velice jedinečného příběhu, který vyplynul na povrch až po 50 letech, právě díky jeho ženě:

 

Sir Nicholas Winton, který zachránil a přivedl do Británie asi 669 převážně židovských československých dětí, určených k deportaci do nacistických táborů smrti těsně před začátkem 2. Světové války. Tato jeho operace vešla do dějin jako "Český Kindertransport". Toto video je součástí programu BBC pořadu "That's Life" z roku 1988.

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.