Header Ads

Tady běhá text
recent

Tajemství Rubiovy kostky


Minulý víkend jsem byl u kamaráda, ten se mi zmínil o svém koníčku: rád skládá Rubikovu kostku. To co mě na tom zaujalo, je způsob jak začal vysvětlovat, jak se vlastně Rubikova kostka skládá. Jen tak prohlásil: "Na to jsou jednoduché algoritmy". Z toho jsem byl hodně překvapenej.

Když se řekne Rubikova kostka

Když uslyšíte Rubikova kostka, vybavíte si barevnou kostku, ale víte, kdo byl vlastně Rubik? Pan Rubik vynalezl kostku v roce 1974, maďarský sochař a architekt - Ernő Rubik, více si o něm přečtěte na Wiki, a musíme uznat, že vynalezl něco, co má úspěch, rozhodně se mu povedla. patent na Rubikovu kostku byl rozhodně dobrej tah - U.S. Patent 3,655,201 (11. 04. 1972).

Jak jsem tak naslouchal, dozvěděl jsem se, že je spousty variant Rubikovy kostky: 2×2×2, 3x3x3, 4×4×4, 5×5×5, což jsem třeba vůbec nevěděl. Doposavad jsem nepřemýšlel nad tím, kolik malejch kostiček v té Rubikovo vlastně je.

Nikdy jsem pořádně Rubikovu kostku nesložil, tedy jedenkrát a to vlastně podvodem, když jsem vyměnil dvě samolepky na dvou malých kostkách, čímž jsem nevědomky vlastní kostku zničil. To bylo vlastně hodně dávno, od tý doby jsem jí nedržel v ruce. Teď na mě František vytáhl kostky 2 s variacema 3x3x3, 4×4×4. " Přál bych si někdy mít tu 5×5×5, ta je ale drahá" Tak vím, co mu mám dát k vánocům.

Trochu ke skládání kostky.

Sice jsem slyšel o světových rekordech rychlosti skládání kostky (ten je 9,18s), ale přišlo mi to tenkrát, že to je všechno o náhodě, což je blbost, když se nad tím trochu zamyslíte. Protože tady je neuvěřitelných (8! × 38) × (12! × 212) = 519,024,039,293,878,272,000 (okolo 5.2 × 1020 nebo 519 quintillionů) možných nastavení jednotlivých částí, které tvoří Rubikovu kostku. Takže o náhodném složení nemůže být ani řeč.

Systém skládání kostky:

Nejprve se koukněte na nejmladšího človíčka, co je "kostkař" (blbej výraz), jsou jí jen 3 roky.

Neuvěřitelné? Pro mě jo, protože jsem jí ani jednou doposavad ještě nesložit. Vlastně jsem jí naposledy držel v ruce cca před 18 lety.

Jak se Rubikova kostka skládá?

Pokud by vám tohle nestačilo, stáhněte si návod na skládání Rubikovo kostky (Twenty-Six Moves Suffice for Rubik's Cube") Je to sice v angličtině, je to ale podrobný a dobrý návod.

Pokud se pro tento hlavolam 20. století zapálíte, přeji hodně úspěchů. Já mám hlavolamy celkem rád, tento je dle mého jeden z těch nejzdařilejších. Napadlo mě se kouknout na výraz na "Rubikova kostka" na Googlu, těch odkazů je fakt hodně:-)Pokud chcete nějaké zajímavé stránky o Rubikovo kostce, rozhodně doporučuji následující výčet (odkazy na stránky v češtině):
www.cubemania.cz
Přidat.eu záložku

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.