Header Ads

Tady běhá text
recent

Mých 5 tipů pro psaní kvalitního blogu - zvládne to každý

Máte blog a nikdo vám na něj nechodí? Nevíte jak správně blogovat? Chtěli byste mít kvalitní blog s velkou návštěvností? Jak je na tom můj blog? Co musíte pro to všechno udělat? Zde je 5 rad, které vám mohou pomoci na cestě k úspěšnému blogu, pár rad, které mohou změnit mnohé. Doufám, že vám přinejmenším rozšíří alespoň obzory.


1) Přehlednost a originalita

Přehlednost je jednoduchá na pochopení, každý si pod tím něco představí. Člověk, co si píše blog, by měl dbát hlavně na celkový vzhled uspořádání kategorií na blogu. Proč? Protože pro každého člověka, který navštíví váš blog, je rozhodujících pouze pár vteřin, jestli jej blog něčím zaujme.

Proletí očima stránku, na kterou narazil, zkoukne čím se zabývá a případně prozkoumá i další odkaz a obsah, který jej na blogu zaujme vedle toho důvodu, proč na váš blog vůbec zabrousil. To vše v pár vteřinách. Tak co pro můj blog můžu udělat?

Používejte nadpisy.

Pokud návštěvník vašeho blogu uvidí zajímavý nadpis, bude chtít o dané věci vědět více, nezůstane tedy pouze jen u jediné věci. I Nadpis uprostřed článku má své opodstatnění.

Přehlednost a originalita vašeho blogu se skrývá i v designu stránek. Někoho zaujme ladění barev, originální obrázek, podklad, někdo dá na barevnost, někdo zase na jednoduchost. Ale i zde platí jedno pravidlo: Všeho moc škodí. Váš blog by měl být vyvážený i po této stránce. Originální, ale ne přepatlaný.

Pro někoho nebude tento bod možná zcela tak zajímavý, ale realita je následující: Lidé vnímají smysly ať chcete nebo ne. Internet je o dvou smyslech - zrak a sluch. Zodpovězte si následující otázku: Kde budete delší dobu, na stránkách, kde nevíte odkud kam, co je co, a nebo na stránkách, kde přesně víte?

2) Pište o všem a publikute všechno, co vás baví

Co vás baví? Co máte rádi? Jaké máte koníčky? Co byste chtěli komentovat, o čem debatovat? Pokud se budete držet třetího pravidla, vyjde toto na povrch na vašem blogu samo.Nejtěžší a nejhorší varianta je asi to, že si řeknete: Tak a teď napíšu něco, co sem na můj blog přiláká 100ky lidí. Jo, přiláká, ale proč ten blog píšete, proč ho máte? Hm.. to je na každém z nás. Třeba i tohle může být pro někoho důvod proč mít blog nebo osobní stránky. Ale věřte, bude vás to stát hodně energie:-) a po čase vás to přestane bavit, pokud nebudete mít ten svůj důvod.

3) Pravidelné publikování na vašem blogu

Pokud budete mít blog, který je originální, přehledný a nebudete mít čím zaujmout vaše čtenáře, kdo si myslíte, že bude na váš blog chodit? Upřímně asi skoro nikdo, nebo? Jak teda dostat na svůj blogýsek, blog, na své osobní stránky, nazývejme to jak chceme, návštěvníky a čtenáře? Piště, publikujte, přidávejte neustále nové věci a to pravidelně. Toto ještě jednou zdůrazním - pravidelně.

Pokud již někoho něčím zaujmete jednou, můžete jej zaujmout i podruhé, po třetí atd. Vytvoříte si stálého návštěvníka, sice chvilku trvá, ale pravidelným publikováním toho docílíte rychleji.

Každý návštěvník vašeho blogu bude potěšen, že se může těšit na něco nového, ale musí vědět, že se na stránkách pravidelně něco děje, To docílíte pravidelním publikováním. Sice ho nemusíte zaujmout každou věcí, ale třeba až tím 10 článkem nebo příspěvkem, který napíšete. Jak často tedy publikovat?

Doporučení: každý den něco:-) Ale sami si řekněte jak často se blogu chcete věnovat, jestli to bude váš miláček, kterému dáte 10 hodin týdně nebo jen měsíčně.Rozhodující je pravidelnost a vytrvalost.

4) Zvolte si styl psaní

Zní to možná šíleně, ale napadlo vás někdy jaký styl psaní vůbec používáte? V případě, že to víte, přizpůsobili jste tomuto svému stylu svůj blog? Každý styl psaní má také jiné požadavky na samotný blog. Popřemýšlejte nad tím. Zde je pár základních "stylů" publikování a psaní na blogu:
úvodník - obsahuje nejdůležitější aktuální informace a novinky z různých oborů
článek - může mít povahu kritické úvahy, může být i delší
komentář - autorovo stanovisko k nějakému problému, k nějaké aktualitě
glosa - kritická poznámka k událostem a názorům; krátký útvar (tohle je definice)
sloupek - vtipná časová úvaha v jednom sloupci a má krátký ráz, ideální pro mikroblogování
causerie [kózri] - vtipná novinářská úvaha o nějakém problému, lehčí tón, duchaplnost, zábavnost
referát
reportáž - informuje o zajímavých místech nebo událostech na základě osobní ho zážitku
fejeton - útvar stylu publicistického a uměleckého, jedná se odrobná zábavná témata všednodenního života v novém světle, vesměs zpracováno zábavným, ironickým nebo humorným tónem, vtipně a duchaplně
interview - rozhovory - dle mého docela neorané pole:-)
diskuse

Můžete si tedy vytvořit:

videoblog - videopříspěvky, funny videa atd.
klasický blog - na různá témata, čím specializovaněšjší, tím lepší
fotoblog - příspěvky ve formě fotografií a obrázků,třeba jako tento
microblog - nabírá docela na popularitě; spočívá i jen v jednovětných příspěvcích na blog, třeba i ve formě SMS

5) Vytvářejte si vlastní komunitu v okolí svého blogu

Co to znamená? Všímejte si na internetu těch blogerů kteří píšou o tom samém. Jednak si rozšíříte obzor a názory o daném tématu, kterému se věnujete, ale hlavně vás to může navést na témata, kterým by jste se chtěli rádi v psaní nebo publikování sami věnovat. Vytváření komunit vede též k větší návštěvnosti vašeho blogu, pokud se o vás píše a vy píšete o někom, nikam jinam to ani vést nemůže. Reference je reference:-)

Zde řeknu ještě jednu malou poznámku. Koukejte se i na zahraniční blogy, internet je přeci neomezený...


Přidat.eu záložku
6 komentářů:

 1. vystizne a trefne poznamky k blogovaniu, ja by som len doplnil nech ma prispevok aspon par viet lebo dost casto sa stretavam o prispevkoch o jednej vete a to je pekne o nicom

  OdpovědětSmazat
 2. @JaMiho blog: Souhlasím s Tebou jen u blogování, ale co mikroblogy? Tam se moc ani rozepisovat nemusíš, což vyplývá již ze samotného slova mikroblogování. A i kdyby blog byl jen o prýtkých příspěvcích ve formě výstižných, ale dobrých vět, bylo by to dost originální. Já s tímhle tématem dost koketuju, upřímně.

  OdpovědětSmazat
 3. jasne, mikrobloging je v pohodicke, ja som mal skor na mysli to ze mas nadpis a prispevok je len nadpis doplneny o par slov, to nie je ani na mikrobloging :)

  OdpovědětSmazat
 4. @JaMi: souhlas, ale to většinou ani není blog:-)

  OdpovědětSmazat
 5. Super web vlozim odkaz na moj blog www.slebo.6f.sk

  OdpovědětSmazat
 6. @ Matej: díky, jsem rád, že se líbí, díky za pozitivní ohles!

  OdpovědětSmazat

Používá technologii služby Blogger.