Header Ads

Tady běhá text
recent

Hrou k finanční svobodě: Hrajte si a poznáte cestu k bohatství

Před několika lety jsem se seznámil s knihou Robert T. Kiyosakiho: Bohatý táta, chudý táta. Někteří jí možná také znají a přinesla jim zajímavý pohled na podnikání a na finance. S touto knihou, která je doteď bestsellerem, je spojena i hra CashFlow.


Vedle hry CashFlow 101 (potažmo elektronická hra Cashflow 202 e-Game) existuje dnes již i dětská verze deskové hry, která je svým tématem jedinečná. Více se dozvíte na oficiálních stránkách CashFlow hry.

Hrou k finanční inteligenci

Hrát si s penězi nanečisto je přeci zajímavý způsob jak se naučit přemýšlet ve sférách financí a investic. Platí totiž pravidlo: Přečtu-li si něco, budu si to pamatovat jeden den. Uvidím-li něco, zapamatuji si to na týden. Udělám-li něco, budu si to pamatovat celý život. Robert Kiyosaky sám říká: Čím více tuto hru hrajete, tím více bohatnete… protože pokud se týče bohatství, tak vaším největším aktivem je finanční inteligence. A pokud se myšlenkami dokážete v této sféře pohybovat, jste jen kousek od toho světa reálného.

Finanční gramotností k finanční inteligenci

Bohužel ve školách a na univerzitách nás toho o finační inteligenci nenaučili nic a ani neučí. Finanční gramotnost je princip čtení ve výkazech a rozpočtech, ve výsledovkách. Abyste se naučili číst, musíte znát písmenka, Když se naučíte číst, můžete studovat. Gramotnost vlastně umožňuje vzdělávání v oboru finanční inteligence. A konečně pod finanční inteligencí se skrývá pochopení fungování peněz, výsledovky a rozvahy, ale také pochopení co je aktivum a co pasivum, jak se chovají investice a jak se generují pasivní příjmy a na konec co se dá udělat, aby člověk zbohatnul a hlavně udržel si toto získané jmění. A hra CashFlow je tím pravým prvním krokem směrem k vašemu bohatství, tedy pochopení jak se k onomu bohatsví dostat.
Na celém světě existuje celá řada funklubů, u nás bych rád zmínil www.cash-flow.cz.

Odkazy ke hře Cash Flow:

"Cashflow – pojďte si hrát" (Peníze.cz)
Autorem tohoto programu | program Cashflow, který má každému jeho uživateli pomoci získat: | Člověče, nauč se! | Malá hra o velké peníze | Výukový program CASHFLOW® | Diskuze

"Cash Flow hra ke staření"
Cashflow 101 | Ke stažení

Slabiny Cashflow hry

Hra má dvě slabiny. Tato hra sice učí zásady, jak budovat majetek, pasivní příjem a stát se finančně nezávislým ale je hodně jednak založena na náhodě a odehrává se v amerických podmínkách.

Desková hra Finanční svoboda

Tuto hru bych nazval českou CashFlow hrou. Podle autorů (K.P.F.)se jedná o: "finanční simulaci reálného života české rodiny, kde je vaším cílem splnit jejich cíle a dovést je k finanční nezávislosti" (www.financnisvoboda.cz). Kromě toho, že zažijete spoustu legrace, tak navíc hraním Finanční svobody objevíte chyby, které se svými penězi děláte. Tak máte možnost se v reálném životě případných "chyb" za 90 minut hry vyvarovat. 30 let finančních zkušeností zcvrklých do 90 minut hraní. Vyzkoušíte si různé životní situace, do kterých se můžete i vy osobně dostat.

Blíže k realitě

A to hlavní je, že hra Finanční svoboda je mnohem bližší reálnému životu, ve které byste mohli použít třeba penzijko nebo stavebko a zjistit, jak s těmito produkty dopadnete třeba za 30 let. Zde tu možnost máte. Máte k dispozici reálné finanční produkty a reálné životní situace.

Odkazy ke hře Finanční svoboda profi:

"Recenze hry Finanční svoboda Profi" (Měšec.cz)
Finanční život během 30 let | Krysí závody a rychlodráha | Shrnutí | Chyby a nedostatky: | Pojištění má ještě svoje rezervy | Komentář k recenzi autora

Co si tedy raději zahrát?

Já bych asi raději nejprve začal Monopoly (eMonopoly ke stažení třeba ZDE), pokud s CashFlow nemáte ještě žádné zkušenosti. Ale CashFlow hra je vynikající způsob jak si osvojit základní principi finanční inteligence. Sice to někomu může ze začátku dát hodně práce se prokousat pravidly a vytvářením bilance, ale to by vás rozhodně nemělo od hraní odrazovat, protože CashFlow hra rozhodně stojí za to.
A co s hrou Finanční svoboda? Ta už je pro profíky, ne nadarmo je na krabici od hry napsáno PROFI. Doporučoval bych jí každému finančnímu konzultantovi, daňovému poradci nebo tomu z rodiny, který spravuje rodinné finannce. Finanční svoboda je hrou, která má 90% základ v realitě a rozhodně není tolik ve srovnání s CashFlow založená na náhodě. Takže hrajte, ať zbohatnete!

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.