Header Ads

Tady běhá text
recent

Film: Muž, který sázel stromy /video/


Dneska jsem narazil na krátký kanadský animovaný film: Muž, který sázel stromy (1987) inspirovaný novelou Jeana Gionoa, kterou napsal v roce 1953. Jedná se o film, který ocenuji hned dvakrát. Jak po straně animace, která je jedinečná a s nádhernou fantazií, tak i po té stránce obsahové.

O čem je novela Muž, který sázel stromy?
Prostý příběh s velice hlubokou myšlenkou pokory ve své nejčistší podobě. Líbila se mi myšlenka popisující tuto novelu jako "pokleknutí, které je ta správná pozice pro sázení semen, ze kterých má vyrůst les vinoucí se k nedohlednu" (Dreamlife.cz).

Muž, který sázel stromy (1987)


Smyšlený příběh o tichém a bezmluvném pastevci Elzéardovi Bouffierovi, muži který sázel duby, budy a břízy v pustých francouzských alpských zákoutích hor a údolí. Poté, co přišel o svou rodinu, Bouffier sázel stromy vytrvale a neustále každý den až do konce svého života. I když se potýkal s mnohými zklamáními a nezdary, ve své činnosti neochvějně pokračoval dál.

Právě vytrvalost a odhodlanost Bouffiera je důkazem jeho neoblomné síly vůle na své cestě za vlastním životním cílem, kterého on dosáhl. Jediný muž – jednotlivec - dokázal velké věci. Jeho život se naplnil splněním svého snu.

Díky úsilí tohoto muže se kraj změnil k nepoznání. Příroda se zazelenala na místě, kde nebyl žádný život, vrátili se tam lidé a začali tam opět šťastně normálně žít. Bouffier změnil spousty životů jiných lidí, ať vědomě nebo nevědomě. Jediný muž dokázal z pohledu ostatních nemožné. Nikdo by mu asi nevěřil, že les o rozloze desítek kilometrů čtverečních vysázel sám holýma rukama. On nehledal nikde odměnu, sám našel vnitřní uspokojení pouze v tom, co s vytrvalou pílí dělal. Dospěl osobního životního štěstí, které lidé hledají často v penězích, kariéře, moci.


Novela je k přečtení zde:
Novela: Muž, který sázel stromy /ČJ/
Novel: The Man Who Planted Trees /AJ/


Přidat.eu záložku Print


2 komentáře:

Používá technologii služby Blogger.