Header Ads

Tady běhá text
recent

10 momentů, kdy je nejlepší čas změnit práci.


Pokud máte to štěstí, že máte práci, měli byste si jí v prvé řadě vážit a přesně vědět, kdy byste měli vypustit  z hlavy myšlenky na hledání něčeho "nového". Nedělejte ukvapená rozhodnutí.  Dělat v životě někdy změny je nicméně dobré a posouvá nás to kolikrát dál. Souhlasíte se mnou? Pokud se ztotožníte s některým z následujících 10 scénářů, může to být právě ten váš pravý okamžik, kdy začít plánovat váš odchod ze stávající práce nebo pozice.

10 momentů, kdy je nejlepší čas změnit práci. 

1) Byl jste se svým zaměstnavatelem po více jak 10 let
2) Jste opravdu dobří v tom ,co děláte
3) Jste opravdu špatní v tom, co děláte
4) Nerozumíte si se svými kolegy.
5) Po dokončení úspěšného velkého  projektu
6) Na přelomu fiskálního roku.
7) Po dovolené. 
8) Vaše cíle se neshodují s cíli společnosti. 
9) Vaše dovednosti jsou nedoceněné a nevyužité.
10) Jste spokojeni s prací, kterou děláte.  

1) Jste se svým stávajícím zaměstnavatelem po více jak 10 let 

Pokud jste delší dobu u jedné firmy, možné jste vystřídal(a) několik divizí a jste se svou prací i přesto spokojeni, pak možná tento důvod není vůbec ten váš, proč byste měli změnit práci. Nicméně, pokud si už připadáte jako starý pardál, měl(a) byste začít možná prozkoumávat vaše stávající možnosti. Proč? Protože změna pracovního prostředí po takové době vás přiměje pružně používat a stále rozvíjet vaše  dovednosti.

2) Jste opravdu dobří v tom, co děláte. 

Buď je důvodem to, že jste jen zůstali s jednou firmou příliš dlouho nebo jste byl(a) překvalifikovaní na to, abyste s touto prací vůbec začali. Ať tak či onak, pokud jste nikdy neudělali chybný krok, pak jste ještě nikdy nepřijali pořádně žádnou pracovní výzvu ve své kariéře. Vážíte si vůbec své kvalifikace, svých zkušeností a znalostí? Chcete-li zůstat na vrcholu, musíte se chtít učit novým věcem a zkoušet nové věci. 

3) Jste opravdu špatní v tom, co děláte. 

Tušili jste, že tohle někdy v tomto článku přijde? Asi ano. Můžete chtít dělat makléře, pekaře, kosmonauta nebo politika, ale nemáte na to buňky. Někdy i vaše dovednosti nejsou v souladu s požadavky vaší práce. Upřímně, proč to tak je, je daleko jednodušší, než si sami možná připouštíte. Možná jste neměli zkušenosti, abyste vynikli v dané práci nebo možná jste se ve své kariéře jednoduše spletli a nenašli jste ještě správnou kombinaci nadání, dovedností a radosti. Nejchytřejší volba by měla být začít hledat práci jinde. 

4) Nerozumíte si se svými kolegy. 

Všechno je o jen a hlavně o lidech. Trávíte více času s kolegy v práci, než se svými blízkými, takže si přiznejte, zda se vám z vašich kolegů nedělá husí kůže. Pokud nenajdete alespoň jednu spřízněnou duši na pracovišti, rozhodně jste nejspíše nezapadli do firemního kolektivu a tato firemní kultura je vám opravdu cizí. Změňte práci. Přeci nebudete trávit čas v kanceláři s někým, kdo vám akorát hýbe se žlučí a s kým si nerozumíte. A navíc jedná se o celou třetinu Vašeho života každý den.

5) Po dokončení úspěšného velkého projektu. 

Pokud se vám teď podařilo dokončit velký projekt, se kterým jste uspěli, máte na své straně hned dvě esa, které můžete využít. Zaprvé jste si nyní zvedli vaši kredibilitu a máte dobré reference od vašeho stávajícího zaměstnavatele nebo obchodního partnera do vašeho životopisu a zadruhé úspěch daného projektu můžete po určitou dobu vyžít na doporučení, networking a samotné pohovory. Oba dva body jsou dobrým začátkem něčeho nového, nemyslíte?

6) Na přelomu fiskálního roku. 

To může a nemusí být na začátku kalendářního roku, to se liší společnost od společnosti. Ale představuje to vždy nový začátek. To je období pro každou společnost, kdy představí své cíle, kterých chce dosáhnout a světe div se - najímá i nové zaměstnance, aby bylo dosaženo nově stanovených cílů pro tento nadcházející fiskální rok. Tak proč toho nevyužít? Zjistěte si, kdy ta vaše daná vysněná firma přechází do dalšího fiskálního roku a oslovte ji právě v tomto období. Jde i o to, že na začátku každého nového fiskálního roku jsou rozpočty na nábory nových zaměstnanců nevyužité a možná tam je i místo právě pro vás.

7) Po dovolené. 

Když budete chtít nastoupit do nové práce, nezačnete přeci svou důvěru s vaším novým manažerem budovat ihned tím, že si požádáte o volno. Místo toho si jednoduše naplánujte "útěk" z vaší stávající práce až po vyčerpání celé dovolené, která vám ještě zbývá. Načerpáte nové síly před tím, než začnete nový kapitolu na vaší profesní dráze. 

8) Vaše cíle se neshodují s cíli a hodnotami společnosti. 

Doufejme, že vaše profesní cíle a cíle společnosti se shodují. Kolikrát na to lidi moc při pohovorech ani nemyslí a ani se nezeptají, jaký je vlastně cíl společnosti a zda se shoduje s jejich vlastním profesním cílem. Zjistěte si jaký typ práce a jaké pracoviště chcete mít na vaší profesní cestě. Jaký má firma cíl a jaké má hodnoty, taková je i firemní kultura, tak se budou i chovat zaměstnanci.

9) Vaše dovednosti jsou nedoceněné a nevyužité. 

Ocení někdy váš šéf vaší tvrdou práci? Vidíte okolo sebe v práci kolegy na stejné úrovni znalostí a dovedností, jak jsou neustále povyšováni do vyšších pozic a vás toto míjí? Máte pocit, že vaše práce je zcela bezpředmětná? Promluvte si se svým manažerem o tom, co musíte udělat, aby jste získali uznání, které vám náleží. Je-li diskuse pro vás zcela neuspokojivá, pak je čas jít dál. 

10) Jste spokojeni s prací, kterou děláte. 

Mohlo by se zdát zcela mimo hledat novou práci v momentě, když jste spokojeni se svým současným stavem. Možná jste hledali v poslední době tu "pravou práci" a myslíte si , že teď je to ono. Ale příliš časté střídání zaměstnání může být reakcí na špatnou pracovní zkušenost z předešlé firmy. "Teď je to lepší než minule."  Ano je, ale.  V našem spěchu dostat se pryč skočíme z jednoho špatného zaměstnání do druhého o trochu lepšího. Místo toho bychom měli pravidelně aktualizovat svůj životopis, mít v merku přímé příležitostí a plně je umět ihned zvážit, abychom nepřišli o něco, čeho bychom mohli později litovat. Ještě jedna věc. Spokojenost je dobrá do té míry, pokud nás někam posouvá. Japonci mají takové rčení: "Pokud jseš spokojený, je zapotřebí popojít zase dál."Přidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.