Header Ads

Tady běhá text
recent

Skutečný pokrok nelze měřit technologiemi


Co je a není pokrok? Není to technologie? A proč ne? Technologie pouze zesiluje egoickou dysfunkci v lidech. Podívejte se na čísla usmrcených v první polovině 20. století a zkuste si představit ničivé možnosti s technologií dneška. Nebezpečí zničení naší civilizace je daleko větší a pravděpodobnější, než bylo před 100 lety. 

Pokrok a technologie

Dokázali jsme snížit množství potřebného paliva na ujetí určité vzdálenosti. Dostali jsme se na Měsíc. Rozluštili jsme lidské DNA. Vyvinuli jsme globální komunikační síť. Dnes již více využíváme alternativní zdroje energie než jen fosilních paliv. Ve výčtu můžeme pokračovat. Je toto náš skutečný pokrok, který nás dostane o kus dál?  Co je pokrok v pravém slova smyslu?  

"O pokroku můžeme hovořit jen tehdy, 

když si můžeme říci, že něčeho již není potřeba."

Na pokrok se je zapotřebí dívat z pohledu výdeje a spotřeby energie. Koukněte se na energii, kterou je zapotřebí vynaložit na výrobu jednoho automobilu nyní a kolik bylo zapotřebí před 100 lety? Dnes té energie potřebujeme na výrobu jednoho vozu několikrát více a náklady na takovouto produkci jsou překvapivě stejné. Není to divné?  Kde je chyba?

Skutečný pokrok je:

Měřítkem pokroku není nic jiného, než množství energie, kterou musíme vynaložit na dosažení našeho cíle.  To jsem již zmiňoval. Podívejme se tedy na to z jiného úhlu pohledu. Skutečný pokrok nastává tedy v momentě, kdy dojdeme do bodu, kdy přestaneme něco dělat, používat, využívat, protože se to stane jednoduše již nepotřebnýma neužitečným. 

Přidat.eu záložku Print

4 komentáře:

 1. hezkej pohled, osobně doufám že se nedožiju chvíle kdy defacto to co potřebujem budou z velký části obstarávat stroje sami..

  OdpovědětSmazat
 2. Takže vidíš sebe jako v Terminátorovi nebo v Matrixu? Stroj má zůstst stroj.

  OdpovědětSmazat
 3. moje vize je spíš bližší terminátorovi..

  OdpovědětSmazat
 4. AI stroje jsou dle mého naprosto reálné, je to jen otázkou času. Já osobně vidím budoucnost technologií jako v Minority report a Já robot. teda doufám, že bez těch zápletek směřujících k apokalypse lidstva.

  OdpovědětSmazat

Používá technologii služby Blogger.