Header Ads

Tady běhá text
recent

Jak začít blogovat s Googlem?

Před několika měsíci se mi jeden známý zeptal, jaké jsou moje koníčky. Já si vedle různých aktivit i uvědomil, že mezi mé koníčky patří i blogování. Ne, že by mě to překvapilo, nicméně jsem si uvědomil, že blogování se věnuji již 10 let. K popudu tohoto manuálo - článku byla má kamarádka, která se odhodlala začít blogovat (Some Like It Hot blog) před pár týdny a daří se jí. Jak vůbec začít blogovat? Co všechno musím ovládat, abych mohl začít blogovat? 

Nepotřebujete žádné velké znalosti softwaru ani kódování.

"Já nějakému HTML kódu nerozumím, to je děsně složité." Nesmysl. K tomu začít blogovat nepotřebujete žádné hluboké znalosti HTML, PHP nebo C++ jazyka. Časem si osvojíte základy a to bude i pro zcela profesionální příspěvek stačit. Něco vysvětlím i zde v tomto článku.

Ať už máte k blogování jakýkoli důvod je zcela na vás, jakou službu - redakční systém si zvolíte. Dnes máte několik možností, ty nejznámější možnosti jsou služby Wordpress.com nebo Blogger.com. Z českých služeb určitě budete znát Blog.cz. Nicméně ty české služby nejsou tak flexibilní a jsou dost omezené. Třeba vám neumožní si vložit na váš blog reklamu, atd. Já se svými blogy funguji na službě od Google - na službě Blogger.com. Připomínám, že služba je komplet v češtině.

Jak začít blogovat s Googlem?

Zde je tedy několik zcela zásadních prvních kroků k tomu, abych mohl začít sdílet se světem články, videa, hudbu, odkazy, atd. Obsah je úplně na vás. A to dělá blogování zajímavým.

Jak si založit blog na službě Blogger.com?

V prvé řadě je zapotřebí mít účet na Google.com. Pokud jej nemáte, ZDE si jej zřídíte a můžete pokračovat dle tohoto návodu. Vedle služby Gmailu (kterou okopíroval dle mého Seznam.cz) s registrací získáte spousty zajímavých služeb  - foto album Picasaweb, sociální síť Google plus, Google drive na ukládání souborů a dat online, Google Analytics, celé Google office, atd. Je toho doopravdy spousta.


Dejme tomu, že již máte založený účet na Googlu. Přejděte na adresu www.blogger.com. Zde si klikněte na tlačítko založit nový blog. Název je zcela na vás. Váš blog budete mít následně adresu mujnovyblog.blogpsot.cz. Přičemž mujnovyblog bude název vašeho blogu. Doporučuji originální a lehce zapamatovatelný název. Blahopřeji, máte blog!

V následném kroce si musíte vybrat design blogu. Není to nic složitého. Máte možnost si vybrat z několika předloh přímo na Blogger.com (z obrázku dle bodu 1, 2). V případě, že chcete lepší, originálnější design, vyžaduje to již znalosti HTML. Dobré předlohy najdete třeba na btemplates.com. Následně si blog můžete vytunit i dobrými widgety jako je oblast, kde čtenáři uvidí poslední komentáře, nejčtenější články, zajímavé ostatní blogy s posledními příspěvky, atd. K tomu snad jindy.

Jak začít publikovat a psát první články na mém blogu?

Zde je pár tipů do začátku. Sám vím, že ze začátku jde vše ztuha a člověk se neustále učí. 

Nový příspěvek vytvoříte kliknutím na tlačítko Nový příspěvek v levém menu. Toto menu je potřebné i na další administraci a vzhled celého vašeho nového blogu.
Vlastně se jedná o jednoduchý editor, stejně jako ve Wordu. Jen pár věcí je odlišných a na ty teď koukneme. Na obrázku výše vidíte 1. Zde přepínáte z obyčejného textu do HTML. Nelekejte se, někdy to může být užitečné. Nicméně ve většině případů toto rozhraní nepotřebujete. My si ukážeme jen vložení videa a upravení jeho velikosti zobrazení v příspěvku.

V bodě 2. měníte formát písma a velikost písma, hned vedle je ještě možnost volby nadpisu, podnadpisu, menšího podnadpisu a normálního textu. Docela užitečné,  a bod 3. je dle mého již každému povědomí, připomíná lištu z Wordu. Zde si vysvětlíme pouze tři základní odlišné funkce.

Jak vložit odkaz do příspěvku?

Do svého příspěvku budete chtít dát i odkaz na zajímavé stránky, jiný blog, článek z novin, atd. Jak to udělat? Je to jednoduché. Budete potřebovat znát odkaz (ve formátu: http://www.něco.cz/com/net atd.) Ten získáte jednoduše tím, že jej z okna prohlížeče, nebo přímo z dané stránky zkopírujete (Ctrl plus C). Následně využijete ikonu na liště v editoru dle následujícího obrázku a objeví se okno, kam odkaz vložíte.Vyberete si text, který chcete mít s daným odkazem, v našem případě je to pouze slovo "odkaz", a napíšete do 3. odkaz, na jakou adresu by měl směřovat. To provede tak, že buď adresu ručně napíšete nebo ji vložíte dle předešlého obrázku. (Ctrl plus V). 

V bodě 4. se ještě můžete rozhodnout, zda chcete odkaz otevřít v novém okně prohlížeče. Text s odkazem je pak na vašem blogu podtržená nebo jinak barevný (kupříkladu takto: Miridia blog). Odkazů můžete mít v příspěvku kolik chcete. Rozhodně tím děláte váš příspěvek pro čtenáře atraktivnější a ti budou více zvědaví.

Jak vložit video do příspěvku blogu?

Zde to bude vyžadovat zase jen opět klávesnicovou zkratku Ctrl plus C a následně Ctrl plus V. Nic víc. My si vkládání videa ukážeme na příkladu Youtube. Jak tedy vložit video z YouTube na váš blog? Velice jednoduše.

Pod každým videem na Youtube naleznete odkaz Sdílet toto video a různé ikony, i právě Blogger. Stačí jen kliknout na tuto ikonu a kód videa se sám zkopíruje do vašeho příspěvku na blogger.com. to samé můžete udělat i s Facebookem. Stane se to samé, nicméně neuvidíte onen kód.

Pod ikonami na jiné sociální sítě máte i vlastní link (odkaz) na toto video. pokud jej tedy chcete mít jen uvedené ve svém příspěvku, bez toho, aby se dalo přímo přehrávat, postupujte stejně dle bodu Jak vložit odkaz do příspěvku.

My se teď koukneme na onen HTML kód, který nám umožní formát zobrazení videa různě upravovat.

Překliknete si pod videem na další odkaz a to na Vložit. Zde se zobrazí rámeček s HTML kódem k tomuto videu. 

Vyberte si formát velikosti videa (bod 2.) a klikněte myší do tohoto rámečku, stiskněte opět Ctrl plus C. Následně přejděte opět na blogger.com, do svého nového příspěvku a překlikněte na HTML zobrazení příspěvku. toto nezapomeňte udělat, jinak toto fungovat nebude.

Následně stiskněte Ctrl plus V. Zobrazí se vám celý kód k vloženému videu přímo ve vašem příspěvku.

Teď možná trochu více o HTML kódu. Změníte - li označené číselné hodnoty v kódu, změní se i velikost formátu videa ve vašem příspěvku. Nelamte si s tím hlavu. Nic zásadního to není, jen pokud by video bylo moc malé nebo naopak moc velké, je tuto změnu třeba v HTML editoru příspěvku udělat. Přepněte si z Napsat do HTML a upravte hodnoty.

Pokud nyní překliknete opět na tlačítko Napsat, uvidíte video přímo v textu vašeho nového článku nebo příspěvku. Tadáá a hotovo. Toť celé není v tom žádná věda. Z obrázku vlevo nyní můžete i určit na jaké straně článku se zobrazí, zda vlevo, vpravo nebo uprostřed (bod 2.)

Stejně jako videa můžete vkládat i jen zvukové nahrávky třeba ze www.soundcloud.com.

často najdete celý kód na všech stránkách, i na českých, stačí si jej najít, zkopírovat a vložit přímo v HTML editoru do vašeho příspěvku.

Nejčastěji to bude označeno výrazy Sdílet, Vložit, v angličtině Emded, Share, atd. Nezapomeňte vždy zkopírovat celý kód videa nebo nahrávky.

Pokud budete chtít nahrát vlastní video, které máte kupříkladu v mobilu, doporučuji jej nejdříve nahrát na YouTube a následně postupovat dle tohoto návodu.

Následně může celý příspěvek vypadat kupříkladu takto:


V příkladu vidíte Podnadpis v textu, vložený obrázek, body v textu a oddělení počátečního textu od celého článku. To je celkem praktická funkce. Abyste na titulní straně vašeho blogu zobrazili více příspěvků, pomůže vám toto "dělítko" vytvořit navnadění na celý článek.

Jak publikovat příspěvek na blogu?

A zbývá poslední krok a to je publikování samotného článku. Pokud jste s obsahem již spokojeni, můžete ještě upravit nastavení samotného příspěvku před samotným publikováním článku na blogu. Můžete ke článku přidat štítky - hesla, která jasně naznačí, o co v příspěvku jde. To pak napomáhá ve vyhledávání konkrétního článku ve vyhledávači , ale i na samotném blogu, nastavit, kdy přesně chcete příspěvek zveřejnit a zda chcete uvést, kde jste příspěvek napsali. Nakonec stiskněte tlačítko publikovat.

Vše je hotovo a máte první příspěvek na blogu! Takže přeji hodně zdaru v blogování! Až budete mít několik příspěvků, vyzkoušíte si vkládat videa a odkazy, formátovat text, atd. , koukneme se na vytunění vašeho blogu tak, aby více zaujal vaše čtenáře.

Doufám, že krátký manuál postačí na začátky vašeho blogování. Pokud budete mít jakékoli dotazy, využijte komentáře k článku, rád poradím nebo odkáži na něco inspirativního.


Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.