Header Ads

Tady běhá text
recent

Na hrad za prezidenta raději šmoulu nebo samuraje, v Parlamentu se to už nějak uhraje!


Když tak koukám po internetových stránkách na diskuze, články, upoutávky, reklamu, která se snaží docela i s úspěchem nahlodávat čtenáře  a posluchače na prezidentské kandidáty, je mi nějak z toho mdlo a zároveň k smíchu. Proč se Češi zajímají více o pozici prezidenta a ne o volby do Senátu, krajských zastupitelstev a Poslanecké sněmovny, které ovlivňují každodenní dění každého z nás? Jsme asi holt takoví Švejci se vším všudy a ne a ne to vidět.


Nechci zesměšňovat kandidáty na prezidenstský post, nikoli. Naopak chci vyzdvihnout to, že Češi konečně v té naší kotlince uprostřed toho evropského dění vyzráli natolik, že si za prezidenta dokážou představit i člověka jiné pleti, konečně. Tajemstvím nicméně pro mě stále zůstává jedna věc. Podepisujeme petice za prezidentské kandidáty, podporujeme šmoulovaté, samurajské a šlechtické kandidáty na prezidenta a ne a ne se zapojovat do každodenního politického dění. Proč?

Proč vidíme jenom prezidenta?

Kandidáta na prezidenta je jednoduché rozeznat, poznat, zařadit si ho kam patří. Politika? Zamysleme se. Víte, co přesně politici dělají? Jaké mají pravomoce a povinnosti vůči svému mandátu, tedy vůči nám občanům? Zkuste si sami upřímně odpovědět.  A proč to pořádně tedy nevíme? Je nám to úplně buřt! V konečném důsledku je nám to Čechům úplně jedno, kdo v těch pohodlných křesílkách bude sedět. Proč? No protože se stejně nic nezmění.  A my jen nadáváme, ale k volbám stejně nepůjdem.. A pak si jen v klidu nadáváme, že v krajích vládnou Stalinisté a tvrdí komanči. A vše zase běží jako před tím.

A prezident? Kdyby tu byl  jiný parlamentní systém, tak prezident něco zmůže. Proč nevidíme to, že prezident je politická loutka, ta čepička, co je vidět navenek a za hranicemi naší země. Prezident nemá žádné pravomoce takového charakteru, že by mohl významně zasahovat do politického dění. Proč tedy přikládáme jeho volbě takovou pozornost a takový význam?

Prezidentem bude šmoula, samuraj, šlechtic nebo snad žid? Vždyť je to jedno...

Jsme lidičky se zvláštním humorem a dokážeme se všemu zasmát. V konečném důsledku jsme ale k smíchu jen my samotní. Jsem konečně rád, že bude první, tolikrát již tak slibovaná přímá volba prezidenta. To ano. Nejsem rád, že zapomínáme na to podstatné,  na každodenní politiku. Zvykli jsme si na politikaření tatíků, co už tu straší přes 20 let neustále furt s tím samým. Bez inovace, změny se necháváme chlácholit již přes 20 let tím samým. Dle mého tito lidé již splnili svůj úkol.

Politici nemají jasnou vizi, kudy, kam a proč. A my se necháváme mazat med kolem pusy...

A tak si s námi vlastně jen hrají. A my si to tedy zasloužíme. Proč? Politici tam sedí díky nám. Politici jsou obrazem nás, na to nezapomínejme! A pokud se o politiku nezajímáme, tak dle toho to taky vypadá. Raději budeme trpět politikaření, zanadáváme si, zaplatíme trochu víc do bezedné kasy na daních a držíme hubu. Probuďme se! Takhle to tu fungovalo již dost dlouho, moje rodiče museli držet pusu a krok a poslouchat. Jenže to bylo před 20 lety! A tohle si neuvědomujeme.

Vize. Vize. Vize.

Kdokoli se dostane k moci po volbách, není to kvůli jasnému směru a vizi, je to kvůli prázdným slibům, kterými se necháme vždy ochlácholit. A někomu za hlas stačí i pivo a guláš. Je třeba mít vizi, kam chceme jít,  mít smysl v každodennostech - a v politice především - a držet se toho! 

Já jen doufám, že ty první hvězdičky naděje, které se u nás objevují, jako třeba pozitivníevoluce.cz, se začnou objevovat ve větším měřítku, a že my se začneme konečně koukat a zajímat se o to, co chceme a prosazovat si své. 

Přidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.