Header Ads

Tady běhá text
recent

Každý se musí stát milionářem, aby přežil důchod. Sranda? Ne, realita.

Víte, kolik reálně potřebujete peněz na důchod?  Řekněme, že chceme odejít do důchodu v 65 letech, což u ročníků 70  a výš je docela sci-fi, ale dejme tomu,  a řekněme, že budeme žít do 85 let. Každý se musí stát milionářem! Nevěříte?


Průměrný věk je v ČR 73,5 roku u mužů a 80 let u žen. Věková hranice bude doufejme růst. Do zlatých let na důchod řekněme, že chcete mít minimální částku na měsíční útratu 30.000 Kč (v dnešních Korunách).  Což bude mít za 50 let úúúplně jinou hodnotu než dnes. 


Budeme-li se držet ukazatele cenového indexu - inflaci (ČSÚ) v ČR s optimistickými 3% (zdroj ČNB), tedy jak se zvedly nominální hodnoty cen služeb a zboží vůči předchozímu roku, víte jakou celkovou částku si musíte naspořit, až dosáhnete 65 let? Jen na připomenutí: Co jste si koupili za 1Kč před 10 lety a co si můžete koupit dnes? To je inflace.
Odpověď je naši otázku s ohledem na Vás stávající věk:

Věk 0: 70,6 miliónu
Věk 10: 52.4 miliónu
Věk 20: 39 miliónů
Věk 30: 29 miliónů
Věk 40: 21.06 miliónu
Věk 50: 16.8 miliónu
Věk 60: 11.96 miliónu

Tahle čísla jsou výsledkem toho, že chceme jen 30.000 Kč měsíčně na "běžný provoz". Pokud budete chtít mít víc, celková částka bude muset být větší! A když na tato čísla koukám, docházím k závěru, že KAŽDÝ se bude muset stát milionářem s penězi v hotovosti, aby si mohl dovolit mít měsíčně 30.000 Kč / měsíčně. I když budu brát v potaz 50%, tak je to neustále to samé - musím být milionářem.
Zde je krutá realita:  Když z každé koruny co dostanete, vyděláte, ze zisku, atd. si budete spořit 10%, jak dlouho bude trvat než si dáte na stranu  jeden milión při nabízeném zúročení 2 - 3 %? A nemluvě o tom, že to nedělá více jak 50% lidí. Více jak 50% lidí v % ČR si nespoří.

A co s tím budete dělat Vy? Já jsem si položil tuto otázku upřímně před rokem. Můj závěr?  Mám dvě cesty: Dělat, co dělám - nespořit a nebo začít dělat věci jinak. A co jiného dělat? Podnikat nebo investovat.

A jaká je vaše osobní zkušenost a postoj k důchodu?
Přidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.