Header Ads

Tady běhá text
recent

Nepracujte tvrdě, pracujte chytře

Možná se zdá tahle věta až moc profláklá, i tak mi přijde hodně na místě ji s vámi sdílet. Je to v souvislosti s mým víkendovým prožitkem, kdy jsem pomáhal známému na statku. Pro mě relax - vypl jsem hlavu, pro Dina každodenní rutina. Uvědomění si, že přímočarý přístup je tím nejefektivnějším, ve mě vyvolalo jednoduše AHA efekt, nad kterým jsem se musel pousmát a chci jej i s vámi sdílet.

Venkovský zážitek
O co šlo? Vozil jsem hnůj. Celý onen nádherně zrekonstruovaný šumavský statek, kam jsem z velkoměsta odjel, prostupovala vůně ovčího hnoje. A bylo toho i množstvím požehnaně.

Ze stáje na valník. Naložit kolečko, otočit se, vyjet na valník, vysypat, otočit se, sjet po nájezdu dolů a dávat bacha, aby si člověk nenabil čumu a znova naložit, otočit se,.... A kde je ta pointa? Asi po půl hodině ke mě Dino přistoupil a řekl:"Hele, puč mi to a koukej." A já stál a koukal. Po chvíli jsem se začal smát.


Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě
Smál jsem se sám sobě, jak jsem celý sofistikovaný proces jízdy s kolečnem hnoje komplikoval. Dino mi jen ukázal to, že to co dělám, mohu dělat s 50% vynaložené energie. Neotáčet se, nabírat více toho ovčího zlata bez větší námahy. Jednoduše pracovat efektivněji. Někomu to přijde asi jen úsměvné. Pro mě tento prožitek mělo AHA efekt. Aha efekt v tom smylsu, že jsem si uvědomil to, že kolikrát dělám věci až moc složitě s vynaložením tolika zbytečné energie a myšlenek. Přitom se věci dají dělat - chytře. A jak nám to pak ocejpalo od ruky.

Přidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.