Header Ads

Tady běhá text
recent

Miluji tě!

Každý člověk dělá chyby a má možnost volby. Pokud si uvědomíme chybu, máme v prvé řadě možnost se z ní ponaučit a příště jí nezopakovat. Uvědomněním si vlastní chyby je prvním krokem odpustění, prvním krokem, jak přijmout odpustění sám v sobě.

Ten, kdo odpouští, zbavuje toho, kdo je mu dlužen nebo kdo mu ublížil, závazků, které tím vznikly. Povahu odpuštění osvětlují z různých stránek slova. České od-pustit – podobně jako pro-pustit – je odvozeno od slovesa pustit, pouštět a navozuje tedy představu pouta nebo vazby, již oprávněná osoba „pouští z ruky“ a uvolňuje tak osobu povinnou. Řecké af-iémi i latinské re-mittere říká doslova od-pustit, zbavit se něčeho.

Vždy uvidíme pouze to, co si dokážeme představit a jakákoli rozhodnutí jsou naše volba. Pouze my sami přebíráme zodpovědnost za nás samotné. Pokud si uvědomíme chybu druhého, máme možnost odpuštění nejen druhému, ale i sami sobě. V upřímnosti odpuštění k druhému volíme cestu osvobození se, nebereme si nic osobně. Dokážeme-li odpustit druhému, milujeme ho bezpodmínečně, takového jaký je, s jeho silnými stránkami a i s jeho chybami. Nejhlubším projev lásky toho druhého je v přijetí jeho samotného právě v odpuštění.

Dokážeme-li odpustit sami sobě, máme se rádi takoví, jací jsme. Dokážeme-li i odpustit druhému člověku, plně ho milujeme bez předsudků.


Přidat.eu záložku Print

2 komentáře:

  1. Odpustit znamená taky osvobodit se. Jakákoliv křivda, kterou v sobě nesu, mě svazuje a blokuje.
    A nenávist dokáže dva lidi spojovat větší silou a po delší dobu než láska.

    OdpovědětSmazat
  2. Nebyl bych tak utvrzelý v myšlence, že nenávist dva lidi "spojí". Myslím a vnímám to opačně. Láska je daleko silnější než nenávist. Z nenávisti vyroste nakonec vždycky láska, pokud chcce člověk nalézt vnitřní mír. A jinak jak se daří PenízePeníze? Už jsem o Tobě dlouho nic neslyšel:-)

    OdpovědětSmazat

Používá technologii služby Blogger.