Header Ads

Tady běhá text
recent

Kreativita vychází z?

Většina příběhů o kreativitě je pouze o 1% pravdy. Dozvídáme se v nich o momentech inspirace - Archimédés ze Syrakus skákající z vany, opiové halucinace Samuela Taylor Coleridge , které daly vzniknout jeho básni “Kubla Khan” nebo žárovka Thomas Alva Edisona. Už neuslyšíme nic o letech potu - Archimedes a jeho nezdařené pokusy, Coleridge se učil svůj um psát skrze poznámky plných temné poezie a přes 1000 nezdařilých experimentů Edisona před tím, než se jeho žárovka poprvé rozzářila. Položme si otázku, kde vzniká ten tvůrčí moment? Kde se z nás stává kreativní tvořivec?

Wiki vymezuje kreativitu  také pouze posledním 1% aktivity tvořivosti:
"podmínkou obsaženou ve většině definic tvořivosti je navíc využitelnost a užitečnost nově vzniklého produktu. V praxi se tedy nejčastěji používá definice jako: „Tvořivost je generování nových, neobvyklých, ale přijatelných, užitečných myšlenek, řešení, nápadů.“ Tvořivý proces je potom charakterizován pomocí dvou základních prvků, za které je považována originalita (novost), ale současně i užitečnost (hodnotnost, přijatelnost) pro určitou společnost." (zdroj wikipedia)
Kreativita a zbylých  99%
Zajímavý je citát od Steve Jobse: "Think different and then again." (Myslete jinak a poté znova jinak). Většina z nás nemá ráda pomyšlení na práci a námahu, která je s tvořivostí bezpochyby spjatá. To sice bere kreativitě na půvabu a kouzlu, ale taková je realita. Praví kreativci přemýšlejí a vědí prostě věci jinak než ostatní. Vědí, že tvořivá práce není především okouzlující, jak si ji představují ostatní, naopak. Kreativní práce a tvořivost vyžaduje zejména disciplínu, rituály a titěrný smysl pro detail. Na  druhé straně též vědí, že nic z toho neukradne tvořivé práci ono kouzlo.

Slýcháváme často o "kreativním procesu", ale ve skutečnosti se jedná o několik navzájem propletených procesů. A kouzlo nastává právě v momentě, když se protínají.

Toto jsou tři základní procesy, které potřebujete koordinovat ve své práci, abyste se stali tvůrčími profesionály:


1. RITUÁLY
Mnoho kreativních lidí vede paradoxně podle všeho nudný pracovní život, přikováni ke každodenní rutině. Proč? Dělají to protože rozumí instinktivně tomu, co nyní potvrzují i neurovědy - rituál je klíč, který odemyká dveře k tvořivé inspiraci. Některým to  možná může znít paradoxně. Každodenní rutiny pomáhají k tvořivosti nemalou mírou.

Cirkadiánní rytmy (biologické rytmy) nadšení a duševní bdělosti znamenají, že v určité části dne jsou obzvláště příznivé pro soustředění se na tvůrčí práci. Efekt se ještě více znásobuje, když známé předměty a stimuly (kafe, muzika v pozadí, atd.) se stanou asociačními spouštěči pro tvořivý stav naší mysli.

Uveďme si příklad:
Zde je, jak to pracuje s rituály pro Stephena Kinga:
" Jsou zde některé věci, které dělám, když si sednu k psaní. Dám si sklenici vody a kafe. Mám přesný čas, kdy usedám k psaní, od 8:00 do 8:30, někdy v tomto čase této půlhodiny každý den. Vezmu si moje vitamíny a zapnu si mou oblíbenou hudbu, sedám si do stejného křesla a papíry jsou všechny připravené na stejném místě. Tyto aktivity prováděné každý den stejným způsobem, vedou mou mysl k tomu, že  zase brzy bude snít.

Nazvěme toto prostředí vytvořením si vlastní "kreativní zóny", tvořivého podhoubí naší kreativity.

2. SYSTÉMY
Skálopevný systém produktivity vytváří dvojí funkci pro vaši tvořivost:
a) Zajišťuje, že všechny nápady a jednotlivé kroky činnosti byly zachyceny tak, aby nic neproklouzlo ve vaší práci a ani ve vašem týmu.
b) Jste-li si již jisti, že bylo všechno důležité zaznamenáno, můžete se plně zaměřit na úkoly, které jsou před vámi.

Systémy jsou odlišné od rituálů a rutin od momentu, kdy nejsou závislé na podmínkách a okolnostech. Hlavní události si mohou pohrávat s vašimi rituály. Když dojde právě k tomuto, chová se dobrý systém jako záchranná síť. Dodržování pravidel systému vám může být velkou pomocí nejen při tvořivosti.


3. SPONTÁNNOST
Pravá kreativita zahrnuje spontánnost a překvapení sv jednoduchém "Aha!" momentu nebo v záblesku inspirace. Paradoxně, čím tvrději pracujete na rutinách / rituálech a systémech, tím více se dostanete k bodu, kdy budete zažívat momenty tvořivosti, takříkajíc, "tohle přišlo z čistého nebe". Právě zde můžeme hovořit o magii spontánnosti.

Archimédés by nezažil jeho zjevení ve vaně, kdyby nepracoval tvrdě v oblasti problematiky objemu a hustoty. 
Coleridgeho poznámky ukazují, že hodně z podkladů pro báseň “Kubla Khan” byly vytvořeny a zaznamenány v měsících jeho známé opiové cesty.

S takovouto produktivitou se však nedostanete zase tak daleko, bude-li spočívat pouze v přestávkách, relaxaci ve vaně, v posezení s přáteli, v brouzdání na internetu nebo po obchodech. Jedna z nejlepších věcí je, že pokud budete profesionálním kreativcem, budou se všechny tyhle činnosti počítat jako práce.

Vynořte se z každodennosti, z běžné rutiny. Buďte otevřeni novým lidem, místům a zkušenostem. Uvítejte myšlenky, které se objeví od někud. Takové myšlenky si zaznamenávejte na papír nebo do mobilu.

A jak je tomu u vás?
Jakou roli hrají rituály a systém ve vaší kreativní práci? Jaký si necháváte prostor pro spontánnost a spontánní jednání?

Přidat.eu záložku Print

2 komentáře:

  1. Velmi zajímavý článek, děkuji. A je to přesně takto. Jen bych doplnila jednu věc - neustále myslet!! V hlavě se Vám honí milióny nápadů, pokud o nich přemýšlíte. Ten správný nápad, kreativní, musíme v té hladě dalších myšlenek přece najít...:-)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Karolíno, spíš bych to nazval být otevřený a nasávat svět, než myslet. "Kdo myslí, ho*no vymyslí." Alespoň tak to říkala moje babička a já se s tím ztotožňuji. Mít otevřenou mysl a srdce

      Smazat

Používá technologii služby Blogger.