Header Ads

Tady běhá text
recent

Steve Jobs a jeho tajemství 7 pravidel k úspěchu

Steve Jobs byl dle mého osobností přelomu století a tisíciletí. Osobnost, která změnila svět mobilního, počítačového a hudebního průmyslu. Co Stevna Jobse hnalo dopředu i přes zákeřnou nemoc, které nakonec podlehl? Co bylo to jeho tajemství úspěchu? Inspirujte se Stevenem Jobsem i vy!


Být nejbohatším člověkem  na hřbitově Stevena Jobse nemotivovalo, motivovalo ho to, že mohl říct: "Udělali jsme něco nádherného. A to je to, na čem mi záleží!" A nádherné věci jsou i jeho dědictvím. V téhle větě, kterou Steve Jobs pronesl, je skryto jeho  tajemství sedmi pravidel k úspěchu. Pojďme je úplně odhalit:

1) Dělej co miluješ. Bez ohledu na to, co to je.
"Nevzdávej to, pokud do toho dáš celé své srdce, budeš vědět, když to najdeš." (Steve Jobs) Každý tuto frázi říká. Ale je to to pravé tajemství úspěchu? Ta nepodstatnější věc je, dělat to co milujete s vášní, která vychází z vašeho nitra. Vášeň je všechno.  "Takže, když u toho nebudete mít i zábavu a nebudete mít hluboce rádi to, co děláte, vzdáte to." (Steve Jobs) A tohle se bohužel stává spousty lidem. - V originále: "If you dont love it, youre going to fail." (Steve Jobs)

2) Udělej díru do vesmíru.
Co to znamená? "Mít odvahu ve své vlastní srdce a intuici." (Steve Jobs)  Musíte mít velkou, jasnou, stručnou a odvážnou vizi. Tak, abyste jí vyjádřili ve 140 znacích do jediného Tweetu. Pokud přesně víte, co chcete, dokážete to vyjádřit v jedné jediné větě.

3) Řekni NE 1000 věcem.
Důležité je se soustředit se. Zjednodušte věci a soustřeďte se na svůj cíl. Když v roce 1997 Steve Jobs znovu přebíral firmu Apple, která v té době byla skoro v bankrotu, zredukoval Steve počet produktů z 300 na 10. Racionalizace, zjednodušení a zaměření se - držte se svého "streamline". Toto nedělal Steve Jobs pouze s produkty, ale i s lidmi. Stele měl jasné pravidlo s kým v životě trávil čas. Dokázal se na 100% přímo věnovat pouze se 6 lidem. "Pokud jseš v mé TOP 6, máš můj čas, pokud vypadneš, neznám Tě." Jednoduchost ve všem.

4) Nastartuj svůj mozek.
Myslete jinak, dostaňte se myšlenkami a přemýšlením "mimo krabici" do neobvyklých dimenzí a úvah. Pro příklad jedna věc. Inspirací pro Apple obchod je "Four seasons". Když budete v Apple obchodu, nenaleznete tam pokladní, jako v jakémkoli jiném obchodě. A vzadu je jednoduše "bar", kam si můžete dojít pro rady.

5) Prodávej sny a ne produkt.
Tento princip je obrovské moudro, jehož sílu jsem si uvědomil u knížky Simon Sinek: Start with Why. V čem je kouzlo principu? Zamyslete se, jaké reklamy má Apple, zda představuje ve svých reklamách samotný produkt nebo jen myšlenku, proč si jej koupit, hm?

6) Vytvářej si velké zkušenosti.
Pro Stevena Jobse to letos nebylo pouze o prodeji 29 miliónů iPadů, ale zároveň o pobavení 29 miliónů zákazníků. Jak já sám můžu inovovat věci? Můj malý krámek, mé podnikání nebo sdružení? Inovace znamená vytváření zážitků pro své zákazníky.

7) Předávejte a učte toto poselství dál.
 To nejdůležitější tajemství k úspěchu Stevena Jobse je umět předat svou vizi dál. A Steve Jobs to uměl dokonale, vzpomeňte si na prezentaci z roku 2007, kdy představoval iPhone. Dle mého nejlepší jeho prezentace (Steve Jobs - 2007 iPhone Presentation ( Part 1 of 2 ), Steve Jobs - 2007 iPhone Presentation ( Part 2 of 2 )). Hodnocený je vždycky člověk ne co umí, ale jak komunikuje a umí to předat dál.

Jednoduché principy, které můžete zavést i do vašeho života. A není nic jednoduššího, než jej ukrást přímo od samotného Stevena Jobse. A veřte mi, že ani Steve Jobs by se nezlobil. Steve Jobs sám řekl: "Dobří umělci kopírují, ti výborní kradou."

Nemusíte měnit celý svět, jako Steve Jobs, můžete změnit pouze malý kus vašeho života. Co by udělal Steve Jobs? To je odvážné. Když si začnete vždy pokládat tuto otázku, bude toho těžké dosáhnout, ale bude to stát za to, za tím jít.


Přidat.eu záložku Print

4 komentáře:

 1. Jobs byl egoistický vůl.... stačí si přečíst reakce apple zaměstnanců třeba na XDA forums... znám osobně 2 lidi co s ním dělali a když umřel tak zaměstnanci v apple oslavovali.... Je lehce dělat chytrého když se chlubí cizím peřím... byl to obyčejný despota a zloděj

  OdpovědětSmazat
 2. Díky za názor, škoda jen, že se pod tohle nepodepíšete jménem, to taky něco říká.

  OdpovědětSmazat
 3. Sám si egoista,Steve něco dokázal,dokázal oslovit miliony lidí a ve velké míře ovlivnil jejich životy .Jeho Zaměstnanci by nikdy nedosáhli takového úspěchu kdyby je k tomu nenavedl a nevybičoval,navíc mohli kdykoli odejít ;-)

  OdpovědětSmazat
 4. Díky za názor, škoda jen, že se pod tohle nepodepíšete jménem, to taky něco říká.
  - LOL, hlavně že ty si se podepsal. Trochu sebereflexe, kámo...

  OdpovědětSmazat

Používá technologii služby Blogger.