Header Ads

Tady běhá text
recent

Dělejte věci efektivněji - Paretovo pravidlo 80/20

Je to jedno z nejkouzelnějších pravidel a principů co znám a ani nevím, jak vlastně ve své podstatě funguje. To hlavní je, že vůbec funguje a že jsou vidět výsledky. Co vůbec Paretovo pravidlo znamená? Pojďme odkrýt toto tajemství a naučit se ho používat v každodenním životě.

Ve zkratce:
 • Co je Paretův princip?
 • Jak šetřit s pravidlem 80/20 při nakupování?
 • 80% užitku z věcí co vlastníme, máme pouze z 20% z nich
 • Pravidlo 80/20 a prostor a čas
Pravidlo 80/20, taktéž známé Paretovo pravidlo (vycházející z Paretova optima) znamená, že 80%  výstupů je výsledkem pouze 20% vstupů:
  "Paretův princip spočívá v matematickém vzorci, který odráží nerovnoměrné rozložení bohatství a vyjadřuje skutečnost, že zhruba 20 % obyvatel vlastní 80 % bohatství, a zbývajících 80 % obyvatel se dělí o 20 % bohatství. Toto tvrzení bylo dále rozpracováno následovníky a dnes je všeobecně uznávaným principem měření efektivity. Pro tyto účely by toto pravidlo mohlo být shrnuto do definice, že 80 % výsledného zisku je tvořeno pouze 20 % činností, či že 80 % zisku přináší pouhých 20 % zákazníků, atd. Problémem a zároveň hlavním úkolem je určit, které činnosti spadají právě do těchto 20 %." (Wikipedia)
  Jak vysvětlit Paretovo pravidlo co nejjednodušším způsobem? Tento princip se týká jak práce, tak i studia, efektivnosti aktivit v každodenním životě, ale i i počtu pracovníků a zisku ze zákazníků - 20% zákazníků údajně přináši 80 % obratu. Pokud si tento princip připustíme a budeme se podle tohoto pravidla a principu řídit, ušetří nám v mnohém spousty energie a i hlavně času - budeme efektivnější v tom co děláme.

  Setkávám se s tímto principem 80/20 dnes a denně a překvapivě i v každodenním životě, ne jen v obchodě, i když je ve většině případů  právě s obchodem spojován.

  Jak využít princip 80/20 ve svůj osobní prospěch?
  Kouzelné Paretovo principu se dá využít v mnoha sférách osobního, ale i pracovního života. Zde je pár tipů, kde jej používám já sám a kde se mi osobně osvědčilo. Určitě přijdete na něco i vy sami.

  Jak šetřit s pravidlem 80/20 při nakupování?
  80% naší celkové útraty za nákup tvoří pouze 20% zboží. To je v podstatě dle mého pravda. Pokud si vezmu do ruky můj typický účet za nákup a sečtu pouze oněch top 20% položek, tak ty z pohledu nákladů tvoří právě 80% celkové útraty za nákup, tedy 80% částky oné účtenky. 

  Pokud budu chtít ušetřit peníze při nákupu, musím se soustředit na ty hlavní položky nákupu, ne na drobnosti. Je tahle věc doopravdy tak důležitá a nejlepší za tuhle cenu? Chci-li doopravdy při nakupování ušetřit, soustředím  se  na hlavní položky, které tvoří 80% výdajů celkové útraty za nákup. Na drobnostech za pár desítek korun, nikdy nic moc efektivně neušetřím.

  80% užitku z věcí co vlastníme, máme pouze z 20% z nich
  Často se zde uvádí příklad oblečení. Často nosíte 20% oblečení, 80% téměř nepoužíváte. 80% mého oblečení, které nosím, je jen 20% toho co mám doma ve skříni. Tohle jsem si uvědomil při posledním stěhování a oněch 80% sem vyhodil a dal na charitu. Paradoxně, světe div se, i když jsem se zbavil 80% nepoužívaného oblečení, i tak to pravidlo platí dál. Proč vlastnit tolik oblečení, když ho stejně nenosím?

  Zamyslete se například nad tím kolik aplikací a funkcí používáte ve svém mobilu, není to náhodou tak, že 80% funkcí telefonu, které využíváte, vám vystačí pouze 20% všech funkcí a vymožeností telefonu? Pořizoval jsem si hudební přehrávač (mp3ku) na to, abych si přehrával hudbu, a víte proč zrovna Shuffle od Applu?

  Vlastníme 100ky DVDček, knih, časopisů, her, hudby, oblíbených seriálů a filmů atd. ale pro naše pobavení vystačí pouze 20% z nich. Rádi si pouštíme oblíbená DVDčka zvona a znova, namísto vzít ta stará, která zase tak často nepouštíme - zase princip 80/20. Položte si otázku, zda je důležitější věci vlastnit nebo je užívat

  Pravidlo 80/20 a prostor a čas
  80% času v mém bytě trávím stejně a převážně v 20% prostoru. Zajímavé, že? Kolik času strávíte v posteli? Zamyslete se nad tím. A kolik času ve vašem oblíbeném křesle nad knihou? Pro většinu z nás zaberou většinu času právě postel, pracovna, kuchyně s jídelnou a toaleta. Jediný důvod, proč si chceme a pořizujeme velké byty a baráky, je, abychom hromadili věci, které stejně z 80% nebudeme používat. Lépe řečeno pouze 20% věcí, které si nakřečkujeme za nějaký čas využijeme a zabezpečí nám 80% všech aktivit. 

  Související články:


  Přidat.eu záložku Print

  1 komentář:

  1. To je pravda, u věcí, které si můžu rozložit na zemi a vybírat z nich, u těch je to jednoduché.
   Horší je to s časem a úkoly. Čas protéká, úkoly plním a jen špatně se mi daří vyhodnocovat je průběžně, jestli patří do top 20% nebo ne.

   OdpovědětSmazat

  Používá technologii služby Blogger.