Header Ads

Tady běhá text
recent

Ve 13 letech dokázal více než vědci s tituly - pozoroval stromy

Aidan Dwyer se ve svých 13 letech zařadil mezi věděckou elitu. Čím? Pozoroval stromy. Aidan si v 7. ročníku na zimním výletu do Catskills všiml, že větve stromů se tyčí a vyrůstají z kmene do spirály (Fibonacciho posloupnost) a napadlo ho, zda by tento přírodní princip nemohl sloužit i něčemu účelnému člověku. Měl pravdu.


Zkráceně v bodech:
  • Pozorování školáka: Fibonacciho posloupnost ve stromech
  • Využití růstu stromů ve stavbě solárních kolektorů
  • Sluneční kolektory s takovouto stavbou mají o 20 - 50% větší efektivitu

Při samotném zkoumání stromů se dozvěděl něco o Fibonacciho posloupnosti, což je matematický způsob, jak popisovat spirály. Následně začal studovat větve stromů a zjistil, že listy na větvích dodržují své pořadí. Přišel i na to, že když sestaví solární panely dle tohoto principu, stejně jako rostou listy na větvích a větve z kmene stromu, bude sluneční kolektor o 20 - 50% efektivnější, než standardní lineární sluneční panel. Za tento objev dostal i Aidan od Amerického muzea přírodních věd cenu. Své poznatky publikoval též na svých stránkách.

Závěrem Aidan uzavírá: Stromové provedení solárního panelu zabírá méně místa než lineární ploché pole solárního panelu. Panel pracuje i v místech, které jednoznačně nesměřují přímo na jih. To umožňuje sbírat více slunečního světla, zejména v zimních měsících. Stín, špatné počasí a ani sníh tomu nezabrání, protože panely nejsou jednoduše ploché. Takový sluneční kolektor vypadá dokonce lépe, protože připomíná strom. Takováto konstrukce slunečního kolektoru může být zejména efektivní v městských aglomeracích, kde je méně prostoru a i nedostatek slunečního záření.

Tohle zjištění není špatné na kluka ze školy, co říkáte? Jen se zastavit a dívat více kolem sebe a vnímat, co nám tu matka příroda nabízí.

Přidat.eu záložku Print

1 komentář:

  1. jj Fibonacci to byl pan někdo, není to jen o stromech, tenhle princip funguje prakticky všude a myslím že o něm ještě hodně uslyšíme. Dokonce ho používají i banky a velké fondy pro obchodnování na burzách a to už je co říct.

    OdpovědětSmazat

Používá technologii služby Blogger.