Header Ads

Tady běhá text
recent

Cena věcí zadarmo je vysoká

Pokud mi bude někdo nabízet věc nebo službu zadarmo, vím, že je to o dvou pravidlech, které platí od nepaměti. Co je zadarmo, nestojí za nic a pokud již to za to stojí, tak  "zadarmo" má pro mě vysokou cenu.  Vše má svou cenu, i když jí na první pohled nevidíme. 

To, že má vše svou cenu, kterou vždy zaplatíme, vystihl hezky John Kalench.  Pro mě s husí kůží na zádech, když jsem to četl a uvědomoval si souvislosti s dnešním světem a všemi službami, které se nám nabízejí "ZADARMO" - Google služby, Facebook, Yahoo, Microsoft služby, něco zadarmo vyhrajete, dostanete, atd.
Vesničanům se nedařilo pochytat vzácná zvířata a tak najali bílého muže. Bílý muž konečně pochytal vzácná zvířata. O co se snažili vesničané marně roky, on dokázal za měsíc. Stovky zvířat byly bezpečně uzavřeny v široké ohradě. Bílý muž pak vysvětlil, jak to udělal.
První den ráno položil doprostřed louky příděl sladkého krmiva a pytel sena. Druhého dne přišel znovu a dalšího dne také, a pokaždé dal na louku seno a sladké krmivo. Zanedlouho zvířata přišla a začala žrát. Zprvu jich přišlo jen několik, ale každý den jich přibývalo. Nakonec se páslo na louce celé stádo. 
Bílý muž pak po večerech kopal jámy pro sloupky a každou noc dal na místo dva nebo tři sloupky. když byl kruh sloupků uzavřen, začal na místo upevňovat vodorovná prkna. Začal s těmi spodními, která byla nejblíže k zemi a zvířata je mohla snadno přeskočit. Každý večer přidal další prkno a tak den za dnem byl plot vyšší a vyšší. Nakonec mohla zvířata vcházet a vycházet jen úzkým průchodem v ohradě 
Večer dvacátého devátého dne bílý muž zhotovil bránu. Posledního dne, poté, co zvířata vešla průchodem do ohrady, bránu za nimi zavřel a zajistil ji. Než si tato krásná a dosud svobodná zvířata mohla uvědomit, co se vlastně stalo, byla v pasti. 
Bílý muž udiveným vesničanům řekl: "Jakékoli zvíře mohu chytiti prostě tak, že je naučím brát si ode mně potravu, aby na tom bylo časem závislé. Stejným způsobem mohu ovládat kteréhokoli člověka. Já jej nakrmím a oni mi dají svou dokonalost a svou svobodu....
John Kalench 
Author: Ravi Hims: "At The World´s End",  www.deviantart.com
V dnešním světě jsou zde stovky "bílých mužů", kteří dělají to samé se spousty lidmi. Žijeme v ohradách, pracujeme přesčas, platíme hypotéky, kupujeme jejich výrobky, které vlastně k životu nepotřebujeme a zapomínáme na naše vlastní hodnoty.

Chytrý "bílý muž" nespěchá, nemá kam, má čas a hlavně netlačí.  Po kapičkách utváří naše myšlenky a myšlenkové mapy, naše názory, co je a není správné, předsouvá nám naše "nutné hodnoty", které uznáváme a dle kterých se chováme vůči sobě navzájem. Po čase s údivem zjistíme, jak jsme jiní, pokud si toto však vůbec uvědomíme...  Zvyk je železná košile. Otevřeme-li oči vnějšímu světu, uvidíme.

Na závěr uvedu jeden citát, který mě v souvislosti s tímto příběhem napadl: "Člověk je velice chytrý, ale lidé jsou hloupí."

Přidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.