Header Ads

Tady běhá text
recent

5 tipů jak zvýšit vaší pracovní produktivitu.


Váš šéf chce zvýšit produktivitu ve firmě nebo na vašem oddělení? Musíte sklopit hlavu, zabejčit se a pracovat důsledněji a tvrději delší dobu a přestat lelkovat a odkládat věci na neurčito. Souhlasíte? Pokud čtete tento článek, tak nejspíše nejste někdo, kdo pracuje ve výrobě v průmyslovém odvětví, ale i kdyby ano, platí tento starý způsob zvyšování produktivity ve výrobní hale nebo u linky pouze z malé části.

Chcete v práci dosáhnout větší produktivity při práci? Pro kancelářské zaměstnance tyto staré vzorce a způsoby o "produktivitě" jsou špatné, jsou takříkajíc "škodlivé". Věci se dají dělat tvrdě, nebo chytře. Podívejme se tedy dle Alexandra Kjerulfa (The (Chief Happiness Officer - http://positivesharing.com/) na pět nových pravidel produktivity:

Vaše produktivita se bude značně ze dne na den.
To je normální. V průmyslovém prostředí víte, že v případě, že zařízení funguje na X hodin, zítra budete vyrábět Y kusů výroků. To jsou stroje. Pro "vzdělané pracovníky" - zaměstnance a pracovníky kancelářského věku, nemůžete znát předem, zda zítra bude den, kdy dostanete skvělý nápad, který ušetří vám a vašemu týmu týdny práce, nebo  zda to bude naopak den, kdy budete trávit osm hodin v práci nekončícím koukáním na obrazovku. To je ale normální - je-li  to pro vás trochu frustrující. Produktivitu byste neměli soudit na v daném dni, ale spíše po několika dnech. Ideálním měřítkem pro vás může být týden.

Pracovat více hodin, znamená mít méně hotovo.
Dle studie produktivity a chyb v souvislosti s odpracovanými hodinami, kterou Kjerulfa vytvořil, došel k relativně jednoznačnému závěru, že produktivita klesá o polovinu po osmi odpracovaných hodinách. Je pravda, že toto může být intuitivní, protože každý z nás má v hlavě zabudováno: "Pracuje se denně 8 hodin." Je však důležité pochopit, že pro "vzdělané pracovníky" neexistuje jednoduchý vztah mezi odpracovanými hodinami a výstupem! Je tedy neefektivní a i pro firmu nákladnější držet a nutit zaměstnance pracovat přesčas.

Pracovat tvrději znamená mí méně hotovo
V průmyslovém prostředí můžete většinou pracovat tvrději a stihnout i více práce. Pro vzdělané pracovníky v době kancelářského zaměstnání a openspace kanceláří je opak pravdou. Nemůžete  přidat na kreativitě, výmluvnostidobrém psaní, jasnějším myšlení a rychlém učení se - ve skutečnosti pracovat tvrději zde může vytvářet opačný účinek a samotnou tvrdší prací dosáhnete mnohem méně.

Otálení a váhání může být pro vás dobré. Proč? Někdy máte doopravdy dobrou náladu na daný úkol  a dělá jej s nadšením, a samotný úkol vám připadá směšně jednoduchý a navíc se spoustu zábavy. Naopak někdy se nad zadáním pracovního úkolu cítíte hůře, než abyste přešli  naboso přes rozžhavené uhlíky nebo přes střepy skla.  Donutit se, najít to odhodlání může být pro vás až frustrující.  Někdy je jednoduše otálení přesně to pravé, co v danou chvíli dělat. Někdy je lepší nedělat nic, než abyste dělali věci špatně.

Štěstí maximálně zvýší produktivitu.
Jedním z nejdůležitějších účinných způsobů, jak zvýšit produktivitu, je být šťastným v práci.  Zní to zvláštně? Zamyslete se. Žádný systém, nástroj nebo metoda na světě nemůže porazit to, že si svou práci opravdu užijete a budete na svém pracovišti šťastní. Budete chodit do práce rádi v případě, když se tam budete cítit šťastní a v pohodě? Dovolám si odpovědět, že ano.

Závěrem
Prodávat úspěch bez potu a bolesti je pro mě tak trochu jako prodávat hadí olejPsaní, kreativitu a učení se novým věcem někdy znamená bohužel obrazně hodiny bití hlavou o obrazovku a každý záblesk inspirace je podpořen hodinami práce osla. Bohužel tak to je.

Přesto však souhlasím s bodem Kjerulfa, že utrpení je úplně  kontraproduktivní a že umožníme-.li lidem na pracovišti být skutečně lidskými (být podivní, variabilní, náchylní k vyčerpání a inspiraci), je v podstatě produktivní. Je to věc rovnováhy. Souhlasíte s tím?
Chcete vědět více o produktovitě na pracovišti? Kjerulf nabízí mnohem více o tom, jak by jeho nová pravidla pro použití na svém blogu.

Přidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.