Header Ads

Tady běhá text
recent

Závislost na Facebooku a na sociálních sítích. Necháte se Facebookem sežrat zaživa?

V poslední době se objevil na internetu fenomén se spojeními: závislost na internetu, závislost na Facebooku, závislost na sociálních sítích - Facebook, YouTube, Wikipedia, Twitter, Myspace, atd. seznam je nekonečný. A že se to právě vás netýká? Ale ano, věřte mi týká, je jen otázkou do jaké míry a zda přímo nebo nepřímo.

Říká se, že to nejdražší co v životě máme a čeho máme všichni stejně, je čas. Každý z nás ho má 24 hodin denně, ani o hodinu víc, ani o hodinu méně. Je tedy jen na nás jak jej trávíme. Na internetu tráví celá řada z nás hodiny a hodiny času, včetně mě samotného. Ano Facebook je i užitečný, ale všeho ale moc škodí. 

Milióny lidí jsou po celém světě na "sociálních sítích" na internetu závislí, doslova a do písmene, závislí. A každá závislost je špatná. Nejen americká vláda prohlašuje na základě studií, že flákání lidí v práci jí stojí miliardy dolarů ročně. Ať už si někdo sám sobě bude namlouvat, že se se věnuje "Zevlingu" a nebo si přizná, že je "Těžkej závislák na  Facebooku" nebo na jiný sociální síti, výsledek je ten samý - stojí nás to čas (na peníze zapomeňte).

Jsem doopravdy i já závislý/á na Facebooku?
Co je vlastně závislost? Závislost je: "stav, kdy někdo nebo něco je podmíněn nějakou okolností nebo situací, kterou potřebuje (nebo si myslí že ji potřebuje) ke své existenci. ...  Živé organismy jsou závislé na dostatku kvalitní potravy, vody a vzduchu atd." (Wikipedia) Teď rozumíme pojmu.

Já tvrdím, že  dnes je už každý člověk do určité míry " závislý" (negativně míněno) na internetu. Ať už pouze pracovně nebo i ve svém volném čase. Jak poznám sám, že jsem na něčem takovém jako je Facebook závislý? Možná blbá otázka, ale zkusme si ji upřímně zodpovědět sami sobě, pak teprve suďme.

Syndrom závislosti na Facebooku a na sociálních sítích
Nebudu tu vyjmenovávat 10 bodů proč jsem závislý na Facebooku, chci pouze abyste si uvědomili některé věci a fakta, která vám mohou umožnit získat nad celou věcí trochu nadhled a odstup. Uvědomění si nutnosti nalézt řešení (nikoli problému) je prvním krokem jak se závislosti zbavit. Nejčastěji a nejvíce lžeme pouze sami sobě, takže buďte sami k sobě teď upřímní. Zkusme si tedy sami sobě zodpovědět následujících pár otázek.

Facebook berte zde jako příklad, můžete si pod tím představit jakoukoli vaši oblíbenou stránku:

Jak moc je pro mě Facebook důležitý:
 1. Myslím na Facebook, i když jsem offline
 2. Ve svém okolí slýchávám poznámky typu jako: "To jseš zase na netu?" "S kým si to píšeš?" atd.
 3. Mám Facebooku  i v mém SmartPhonu/BlackBerry
 4. Naštve mě, mrzí mě, když si mě kamarád(ka)/kolega(yně) ještě nepřidal do přátel
 5. Mrzí vás, když vás po párty někdo neoznačí na fotkách, které dal na svůj profil?
Kolikrát jsem si řekl ANO? Tolikrát je má závislost na Facebooku nebo jiných sociálních sítích závažnější než si sám(a) připouštím.

Kolik mi Facebook krade času:
 1. Jak často aktualizuji svůj profil na Facebooku?
 2. Jak často jsem na Fcebooku? Denně? Týdně?
 3. Na jak dlouho jsem byl někdy z Facebooku odhlášený?
 4. Kolik mám na Facebooku přátel?
 5. Kolik aplikací (FarmVille, MafiaWars, Poker, atd.) mám ve svém účtu nainstalovaných?
Spočítejte si ze zajímavosti jen odhadem kolik to je hodin denně, týdně. Víte přesně, kolik to je času? Pokud si s klidným srdcem můžete říci, že vám to i něco dává, tak je to ok. Nicméně to, co je navíc, je špatně a to je ona závislost na Facebooku.

Těžké projevy syndomu závislosti  na Facebooku 
 1. Mám na Facebooku vedle jména i svůj nick (jako např. http://www.facebook.com/miridia)
 2. Překvapí mě, když někdo nepoužívá vůbec Facebook a nemá ještě ani svůj účet.
 3. Když zapnu počítač, co první kontroluji?
 4. Setkal sem se již s někým v reálném životě offline z mých "přátel", které mám na Facebooku?
 5. Zrušil jsem již někdy nějaké přátelství s někým na Facebooku?
Jak se zbavit závislosti na Facebooku? 6 kroků
Pokud jste k sobě samým byli v předchozích otázkách upřímní, a přiznali jste si, že "něco na té závislosti je", přiznali jste si určitou míru závislosti na internetu (závislosti na Facebooku). A to je dobře. A ti z vás, co si teď říkáte: "mě se to netýká", položte si otázku: "proč tenhle článek čtu?" Koho ve vašem okolí se to dotýká? Jak jsem již předestřel na začátku. Závislost na Facebooku nebo na internetu obecně se dnes do určité míry týká každého, ať už přímo nebo nepřímo.

Krok 1 - jak se zbavit závislosti na Facebooku
Takže se zhluboka nadechněte, a nahlas si sami k sobě řekněte: "Mám problém se závislostí na internetu."
Dobře.  Krok číslo jedna máte za sebou. A co následuje teď?

Krok 2 - jak se zbavit závislosti na Facebooku
Přesně si zjistěte, kolik času trávíte na Facebooku (na oblíbené stránce, nazveme to takto). Proč? Uvědomíte si, jak moc jste na Facebooku závislí. Uvědomíte si hodnotu toho času, který dáváte něčemu, co vlastně pro vás ve své podstatě nemá žádný význam. Kolikrát si stačí uvědomit pouze tento strašný počet hodin.

Krok 3 - jak se zbavit závislosti na Facebooku
Řekněte si sami sobě, kolik času chcete na Facebooku a jiných oblíbených stránkách strávit. Musíme si uvědomit, že takto strávený čas není špatná věc. Pokud získáváte zkušenosti a něco vám to dává, pobavíte se a obohacuje vás to, je to v pořádku. Být však na Facebooku jen kvůli tomu, že jste na Facebooku, je  přeci trochu málo, nemyslíte? A to už není cool, to je ubohý.

Krok 4 - jak se zbavit závislosti na Facebooku
Vypněte si připomínky nových zpráv, nových emailů, připomenutí, že přátelé jsou online, atd. Tenhle malý ďáblík na obrazovce vašeho PC vás neustále láká a postrkává se vracet. Jednoduše tohle vypněte. Ono doopravdy není důležité vědět o každém prdu na Facebooku - přibila vám rybička v akváriu, dostala jste srdíčko, jste sexi, aj. voloviny. Důležité a zajímavé zprávy se k vám dostanou, nebojte se.

Krok 5 - jak se zbavit závislosti na Facebooku
Udělejte si test s 20 minutami. Jaký test? Řekněte si, že 20 minut času si vyhradíte tehdy a tehdy na tuhle a tuhle stránku (kupříkladu i Facebook). Kontrolujete aktualizace, co napsali vaši přátelé, skupiny a nové stránky, atd. Věřte, že se budete na těchhle 20 minut fakt těšit a bude vás to daleko více bavit a budete daleko více produktivní v práci, pokud můžete surfovat i v kanceláři. Nicméně 20 minut a dost. Je to test, takže když Vám to nebude vyhovovat, tak co se stane? Nic. Zkuste to. Mě to funguje.

Krok 6 - jak se zbavit závislosti na Facebooku
Počítač není všechno, takže vypněte vašeho "Miláška", občas si to taky zaslouží. Upřímně si sami položte otázku, jestli tolik času potřebujete trávit před počítačem.  Život  je venku za obrazovkou ne v ní. Omezte čas před počítačem. 

Víte, co jste dělali před tím než ještě Facebook neexistoval? Zkuste si vzpomenout a napište si to na kus papíru. Tužka a papír je všemocný nástroj. Možná vás to i překvapí, na co si vzpomenete před Facebookem.

Udělejte si online test závislosti na internetu
Doporučuji tyto stránky, kde si můžete udělat anonymní nezávazný test závislosti na intenetu. Se závěry testu naložte dle uvážení. Test závislosti na internetu naleznete ZDE
Jak na nahlodávací myšlenky typu: Ještě chvilku... apod.?
Je důležité si uvědomit, kdo tu je režisér. Ten, kdo chce ještě chvilku navíc nebo ten, kdo si chce mít požitek z dalších 20 minut? Vím, že to zní trochu jako schýza. Podívejte se na tuhle zavrtávající se myšlenku ihned v momentě kdy se objeví, ještě v zárodku. Nesuďte ji nesnažte se ji odstranit - jen se na ní podívejte.  

Taková myšlenka se objeví ve formě prosby kontroly aktualizací, abyste nikoho neurazili, nebo se zjeví ve formě bezstarostné myšlenky říkající, že krátké kontrola přeci nemůže uškodit. Ať už to je cokoli, jen se na tu myšlenku podívejte s odstupem. Zavřete oči, a řekněte si: Z jakého důvodu chci vlastně tohle udělat? Bude mi pak líp? Pomůže mi to? Pokud budete schopní si nad tím takto "zameditovat", věřte, že takové myšlenky ve vaší hlavě pomalu ztratí tu šťávu a sílu. A vy víte proč.

Konečné řešení závislosti na Facebooku a na sociálních sítích
Existuje samozřejmě i drastické řešení. kolikrát je lepší vynípnout hnis boláku, než potom přijít o celý prst. Zrušit si účet (smazat profil) na Facebooku? To je pro kachny. Nový účet si zřídím za měsíc nový. Co takhle se skutečně zbavit závislosti na Facebooku? Jak? Zablokovat úplně web: www.facebook.com ve vašem počítači. A jak že se tohle dělá?

Bloknutí webové stránky Facebooku ve vašem počítači
 Váš počítač umožňuje bloknout, znepřístupnit některé webové stránky. Samozřejmě je můžete opětovně zase odblokovat., pokud budete chtít, ale je to složitější, než jen zrušit účet na Facebooku. Zde je postup, jak zablokovat v PC s operačním systémem Windows webovou stránku:

 1. Jděte do následujícího adresáře: C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
 2. Do NotePadu vepište pod poslední řádku: 127.0.0.1 facebook.com

Poté se vám Facebook nikdy více nezobrazí ve vašem počítači. Samozřejmě můžete tuto doménu nahradit jakoukoli jinou, kterou již ve svém počítači nechcete ani vidět.

Související články a odkazy:
Řada Čechů přiznává: Už nemohu dál, léčím se ze závislosti na Facebooku
Závislost jménem facebook
Závislost na internetu? Nebo na Facebooku? (netzin.cz)
Závislost na Facebooku. (diskuze)
Závislost na Facebooku (Skupina na Facebooku)
Závislost na facebooku? (průzkum na vyplnto.cz)
Jak se zbavit závislosti na Facebooku
Závislost na facebooku a sociálních sítí
„Jsem totálně závislá na facebooku.“ (jenproholky.cz)
Jsem závislý na Facebooku. Ale léčím se (ihned.cz)


Přidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.