Header Ads

Tady běhá text
recent

Kolaps: proč společnosti zanikají a přežívají? Jared Diamond - Online Film: 2210 The Collapse? /AJ/

Po tisíciletí civilizace přicházejí a zanikají. Každá civilizace, která zanikla se vždycky rozpadla na menší komunity. Lidé však zůstávají. Máme však jednu vlastnost - umíme perfektně zapomínat a neponaučit se z vlastních chyb. Náš konec přichází, nebo snad ne?

 Pýcha předchází pád
To už i mravenci (Proč mravenci přežijí lidskou civilizaci) se chovají po statisíce let lépe než lidé. Po staletích dominance naší civilizace si neuvědomujeme, že nás čas možná i vypršel. Hrdost a pýcha  na nás samotné, na to, co jsme dokázali - my lidé, nám zaslepila oči, stejně jako civilizaci Mayů, či civilizaci Římské řiše. Každá cilivizace má svůj moment slávy. Každý si asi představí, že je to u nás možná přistání na měsíci. Nemyslím si to. V kontextu celé naší západní spotřební kultury to nic neznamená, bohužel. 

Kde je náš zenit? Už jsme za ním.
Jaké jsou to faktory, které vždy přispěly k rozmachu všech civilizací? Levné a snadno dostupné energie a dostupnost vody. A faktory, které naopak vedly k nečekaným rychlým pádům? U Mayů to zajisté byla i deforestace - tedy nedostatek zdrojů. U Římanů to byla neschopnost spravovat nově obsazená území (provincie) a levnou pracovní sílu (otroci) a zhroucení ekonomiky, které dávali celému rozmachu této říse energii a zdroje pro další expanzi a blahobyt Římanů. 

Co je tedy naším vlastním vrcholem? Za 200 let archeologové budou po celé planetě nacházet jednu a tu samou věc  z přelomu 20. a 21. století - 2 miliardy automobilů. (2.000.000.000 ks) To je dnešní vrchol. Ptám se, je toto i náš zenit? Na jedné straně fantastická exploze vědeckých objevů, používaných technologií a architektonických skvostů, na druhé straně nečekaný a tajemný konec.
"Běžíme rychleji, rychleji a rychleji, jen abychom zůstali na jednom místě." (Lewis Carroll: Alenka v říši divů, 1865) Vydáváme čím dál více prostředků a energie, jen abychom udrželi status quo našeho pohodlí. Tak to vždy v historii bylo, opakovalo se. Překvapivě toto historici a archeologové to vnímali jako záhady.

8 příčin zániku civilizací Jareda Dimonda
Jared Diamond rozeznává  ve své knize celkem 8 příčin, které způsobily zánik minulých civilizací: odlesňování, půdní erozi, špatné hospodaření s vodou, nadměrný lov, nadměrné rybaření, zavlékání nepůvodních druhů, nadměrný nárůst populace a neustálé zvyšování nároků jednotlivých lidí. Vše e dle mého o jednom a tom samém a stále se opakujíc, kolem dokola, znova a znova.

Sežereme se sami
A u nás? Co sežere nás? To samé, co nás, jak se na první pohled zdá,  žene dopředu - máme vodu a vše fungue a je vyrobeno z ropných derivátů - tedy bude to nedostatek vody a energetických zdrojů? Ano. 

Z ropy dostaneme 25% energie, 75% necháme být ladem, necháme vyprchat v niveč. Není to hloupé? Je toto metaforou pro celou dnešní civilizaci? "Jsme pvní civilizace, která žije mýty ve vlastních troskách." (Jared Diamond, autor knihy Collapse: How Societies Choose To Fail Or Succeed) Proč plýtvat 75% energie?

Pohled publicisty Jareda Diamonda na náš lidský osud není příliš optimistický, souhlasím. Nevyhnutelný zánik většiny společností v minulosti si podle něj lidé zapříčinili lidé sami tím, že si svou vlastní činností pod sebou podřízli životadárnou větev, jíž byli spojeni s přírodou. Všechny cilivizace nebyly schopné se adaptovat na svůj růst a potřebu energetických zdrojů s ohledem právě na přírodu samotnou.

"Neplatíme plnou cenu za to, co skonzumujeme."
Domníváme se, že všeho je dostatek - voda, ropa.  Problém je pouze v tom, že neznáme vlastní hodnotu toho, co dnes užíváme a spotřebováváme. "Co je na lidech doopravdy pozoruhodné, je, že se dokážeme dívat hluboko do budoucnosti, i předpovídat katastrofy, ale i přesto nedělat v přítomnosti nic, abychom tomu zabránili." (Daniel Gilbert, psycholog, Harvard University)

Moto lidstva: "Krátkodobý užitek je lepší než samotné přezití"
Z celé historie naší planety, tedy z historie 4 miliard let, tvoříme my lidé pouze 1% a moderní historie tedy pouze 200 let ze 4.000.000.000 let. Tendence ke krátkodobému uvažování nás v onom 1% historie v minulosti přivedlo k zahubení a zničení spousty honosných civilizací. Dnes je však mnohem závažnější to, že  lidé mají vyšší míru spotřeby energie a zdrojů, než kdykoli před tím v celé historii lidstva, a mají k dispozici zároveň větší destruktivní sílu, což dělá krátkodobé uvažování daleko nebezpečnější.

Díky technologiím, které nám umožňují propoovat a zkracovat globálně vzdálenosti a čas by takovýto kolaps znamenal pouze jediné: byl by rychlý (i jen několik měsíců) a s globálním dopadem. Rozhodnutí je na nás, kudy se vydáme.Přidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.