Header Ads

Tady běhá text
recent

Necháváte se "vysávat" ostatními?

Z jakého důvodu mi určití lidé dávají chuť a energii do života a jiní mě naopak táhnou dolů a vysávají mě? Napadla vás někdy tato myšlenka? Rádi trávíme čas s lidmi, kteří nás nabíjejí, "něco" nám dávají. Proč tomu tak je?Vím, že čas, který trávím s takovýmto člověkem, mě samotného  nějakým způsobem obohacuje, aniž bych k druhé osobě projevoval intimnější city. Jsou jednoduše lidé, kteří mě nabíjejí jen tím, že se mnou jsou, i když mají své trable a trápení a sdílí je se mnou. Každý člověk prožívá těžší období. Otázkou je, jak tím působím na své okolí a jak jeho samotného okolí vnímá.

Setkal jsem se před časem s pojmem "Energetický upír". Inspirován fantastickým kultovním ruským sy-fy filmem Noční hlídka,  používám pojem "brčkař", Kdo takový člověk je? 

"Brčkaři"
Takoví lidé v našem okolí nás obírají o energii. Mohou to být naši rodiče, sourozenci, sousedé, kolegové v práci, náš šéf, může to být muž či žena, v čekárně u doktora. Kdokoli. Narazili jste již také na takové lidi?  Já se těmto lidíem vyhýbám.

Kdo je "Dočasný brčkař"? 
Mě zaujal pojem "Dočasný energetický upír"  (Životní-energie.cz). Tito lidí ve své okolí nevědomky vysávají, berou si z lidí energii, kterou ani  ve své podstatě nechtějí a nepotřebují. Děje se tak po pobu, než se jejich "vnitřní problém" vyřeší. Cítí se ve svém nitru, i podvědomě, osamoceně a hledají pocit potřebnosti u druhých s domněnkou, že to je to pravé, co jim pomůže a co je naplní. Možná se tak stane, ale pouze na krátkou chvíli. A  za čas bude následovat co? Správně, další zapíchnutí brčka, třeba i do dalšího člověka.

Následně energii ztrácejí a cítí se být sami. Proč? Neřeší svá trápení v sobě, ale skrze ostatní lidi.

A co udělat jinak, abych nezůstal v začarovaním kruhu "dočasného brčkaře", který bude neustále hledat pocit potřebnosti všude jinde než sám u sebe a bude ze svých blýzkých vysávat energii? Tři rady.
  
Miluji na prvním místě sám sebe
Proč si myslím, že mě ostatní potřebují na prvním místě více než  já sám sebe? Paradox je v tom, že ocenění a pocit potřebnosti hledám u druhých namísto toho, abych začal sám u sebe. Každý si zodpovězte sami sobě následující otázku: Nenaplním-li svůj džbán vodou (vlastní ocenění, pocit vlastní potřebnost), jak mohu nalévat ostatním (ocenit ostatní, vyjádřit důležitost ostaních vůči mě)?  V takovém případě, pouze kradu od ostatních. Z prázdného džbánu nic nenaliji, pouze vysávám ostatní.

Miluju-li na prvním místě sám sebe se vším všudy - i s negativními vlastnostmi, se vším, co jsem udělal - , přijímám-li se takový jaký jsem, nemám žádný důvod hledat klamný pocit potřebnosti u ostatních. Vím, jak moc jsem potřebný sám sobě. 

Nejprve dám, abych sám dostal
Nejtěžším bodem je hledat cestu, jak vyřešit pravou podstatu "jádra pudla" toho, co mě trápí a proč hledám onen pocit potřebnosti a ocenění - pocit naplnění. Cesta ale netkví pouze v braní si od ostatních. Ať už hledám soucit a  pocit potřebnosti z jakkoli vážného důvodu, nemělo by se tak dít na úkor ostatních.
Má vlastní energie se i zněkolikanásobí, jen tím, že pomohu najít cestu a přispěji-li ke štěstí mých blízkých. Abych dostal sám, měl bych nejprve dát druhým. Krásné rčení: "Vzdej se všeho a bude ti dáno."

Vybírejte si, komu podáte pomocnou ruku. 
Toto není sobecké. Když budete jenom dutou vrbou, které druzí svěřují své neustávající stížnosti, pak tím nikomu nepomůžete. Nemějte strach poskytnout vaši energii někomu, kdo ji opravdu potřebuje, kdo nehledá pouze místo, kde se přisaje. Mějte na paměti první dvě pravidla: Milujte na prvním místě sami sebe a Vybírejte si, komu podáte pomocnou ruku. 

Každý člověk v našem okolí na nás nějak působí. Cítíme se v jeh přítomnosti dobře, neutrálně nebo nepříjemně. Zkuste se někdy zaměřit na to, jak ta či ona osoba na Vás působí. Nabíjí mě? Nebo naopak mi něco bere? Jak se cítím po té, co jsem někomu „pomohl“, vyslechl ho? Pokud jste utahaní, otrávení, znechucení nebo smutní, pak jste jim dali kus své energie. A to ani jednomu z vás neprospívá, ani jedné a ani druhé straně.

A je v mém zájmu  a zájmu mých blízkých se neustále nechávat takovou osobou "vysávat"? Kdy ze sebe vydám více?

Každý z nás dokáže ze sebe druhým dávat, každý dokáže i brát. A na jaké straně chcete býd vy sami?

Přidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.