Header Ads

Tady běhá text
recent

10 tipů pro efektivnější vyhledáváni s Google

Každý využívá Google, je ale otázkou, jak efektivně. Sice se sám přikláním k výroku, že "Na Seznam.cz hledám co neznám a na google.cz najdu co hledám", ale i na Google.cz se dá hledat efektivněji než si možná myslíte. Vedle vyhledávání obrázků, které se na Google stalo dle mého nejefektivnějším a nejlepším vyhledáváním na internetu, si každý může i obyčejné vyhledávání ještě více zefektivnit. Celý článek ZDE.

Není nic jednoduššího než si vyzkoušet některé "zkratky", tzv. operátory, které vám mohou pomoci v tom, co právě hledáte. Operátory používáte jednoduše k tomu, abyste našli dříve přesně to, co hledáte a neprocházeli jste celé weby.


site:  (hledání výrazů na dané doméně)Vyhledávači Google dáte takový příkaz, aby hledal pouze na webu, na kterém chcete daný výraz najít. V praxi bude tedy hledání vypadat následovně: site:miridia.blogspot.com poezieKdyž se Googlu zeptáte chytře tímto způsobem, získáte pouze výsledky vyhledávání na této doméně s výrazem hledání "poezie". 

filetype: (hledání uvnitř souborů daného typu)
Pokud si zadáte do vyhledávače "filetype:pdf láska", Google vyhledá slovo "láska" pouze uvnitř .pdf souborů. Google dokáže tedy vyhledávat v následujících typech souborů: 
Adobe Portable Document Format (pdf); Adobe PostScript (ps); Lotus 1-2-3 (wk1, wk2, wk3, wk4, wk5, wki, wks, wku); Lotus WordPro (lwp); MacWrite (mw); Microsoft Excel (xls); Microsoft PowerPoint (ppt); Microsoft Word (doc);Microsoft Works (wks, wps, wdb); Microsoft Write (wri); Rich Text Format (rtf); SWF Shockwave Flash (swf); Text (ans, txt).
Upozornuji vás, že tečka se neuvádí před typem souboru a mezerou mezi operátorem, dvojtečkou a následným typem. 
link: (hledání stránek obsahujících odkaz)
Tento výraz operátora link: umožní vyhledávači Google najít všechny odkazy směřující na zadanou stránku, příkladem: link:www.google.cz. Vyhledávač Google vyhledá tedy přesně takové webové stránky, ze kterých vede odkaz na hlavní stránku zadané www adresy www.google.cz. Omezení je možná v tom, že hledaný odkaz se musí shodovat s odkazem v daném dotazu.

cache: (zobrazí webu z cache Google)
Tento operátor oceňuji já osobně asi nejvíce. Je to jednoduše řečeno náhled do archivu Googlu indexovaných stránek. Výrazem cache: si tedy dokážete nechat v Google.cz zobrazit kopii webových stránek, kterou si vyhledávač Google stáhl již v minulosti při indexaci netu, příkladem stránky www.hospudka.net -  cache:hospudka.net. Pokud budete hledat věci na daném webu, které jíž nejsou aktuální, ani se na webu již ani nenacházejí, je oparátor cache: tou pravou pomůckou k dohledání historie webu.

intitle: (vyhledávání slovního výrazu v titulku - nadpisu dokumentu)
Výrazem operátora intitle: hledá vyhledávač Google zadaný termín uvnitř nadpisu daného dokumentu. Většina webových prohlížečů, včetně www.google.cz, zobrazuje titulky dokumentů zcela nahoře v titulním pruhu prohlížecího okna. Příkladem takovéhoto pomocného výrazu pro vyhledávání v nadpisech, titulcích článků:  intitle:kamasutra

allintitle: (vyhledává slovo v titulku dokumentu - celé webové stránky)
Operátorem allintitle: říkáte vyhledávači Google: vyhledej každé obsažené slovo jen v titulcích webových stránek. Příkladem si ukažme allintitle: barevný facebook. Tento dotaz vyhledá obě slova "barevný" i "facebook" v titulcích všech nadpisů (dokumentů) webových stránek.

inurl: (vyhledává slovo v URL stránek)
Operátor inurl: zadý příkaz vyhledávači Google, aby hledal slovo jen v URL adrese, inurl:miridia tedy bude hledat výraz miridia v celé url adrese, která se zobrazuje v příkazovém řádku prohlížeče. Váš dotaz na slovo "miridia" vyhledá stránky, kde slovo "miridia" je obsaženo ve webové adrese URL a nebo i v samotném názvu domény.

allinurl: (vyhledává slovo v URL stránek)
Tento dotaz operátorem allinurl: (příklad allinurl:miridia google chrome) vyhledáte v URL stránek slova "miridia" i "google" a i "chrome". Operátor allinurl: říká vyhledávači Google aby vyhledal každé z uvedených slov pouze v URL stránek. Daný dotaz je tedy hodně cílený a specifický. Tento dotaz vyhledá stránky, kde slova "miridia" i "google" i "chrome" jsou obsažena ve webové adrese nebo v názvu domény. Slovo může být umístěno kdekoliv uvnitř webové adresy, včetně názvu sítě nebo názvu dokumentu. Tento výraz je určitě další možností řetězce jednotlivých operátorů inurl.

related: (vyhledá stránky, které jsou podobné)
Tento operátor určí Googlu, aby vyhledat podobné stránky, které jsou podobné zadané www adrese. Nicméně tento operátor již naleznete, stejně jako oparátor cache: ve výsledcích vyhledávání, za daným vyhledávaným výrazem (archív, podobné) Koukněte se na příklad tohoto operátora zde: related:google.cz.
info: (zobrazí informace o dané stránce)
Tento operátor zobrazí informace, které má Google uložené o vašich stránkách, o kterých chcete získat informace. Kupříkladu "info:www.google.cz"


Přidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.