Header Ads

Tady běhá text
recent

Konec civilizace, naše poslední 21. století

Na naší planetě Zemi je nás, lidí, okolo 6,8 miliardy (číslem 6,794,904,544), každým dnem přibude několik set tisíc nových duší, které na této planetě snaří přežít, vydobýt si to své vlastní místo pod sluncem. Otázkou je, kde je ten limit, hranice, co naše planeta snese, kterou jsem si položil, když jsem se díval na film, který mě k tomuto článku inspiroval a který si vám zde též představím.
Kolik dřeva, vody, nerostných surovin, tedy základních kamenů potřebných pro přežití naší civilizace máme ještě v tomto tempu exponenciálního růstu k dispozici?

Jeden z šesti lidí na naší planetě trpý hladem a jeden z nich je negramotný
Ti šťastnější se narodili v euro-americké části světa a netrpí problémy hladu a žízně, řeší problémy hypoték na dlům, vánočních dárků a jiných hmotných potřeb. Ale co ten zbytek světa? Pokud si porovnáma počet obyvatel k dnešnímu dni na naší planetě a "blahobyt", ve kterém žije průměrný obyvatel naší planety, je to šokující. Každý 6. obyvatel naší mordé planety trpí podle OSN - Světového programu pro výživu (WFP) - hladem. V roce 2050 by nás na naší Zemi mělo být 9,15 miliardy (9.125.000.000 lidí) Postavte si náhodně 6 vybraných obyvatel naší planety vedle sebe a uvědomte si, že jeden z těchto 6 bude negramotný a jeden podviživený, protože nemá co jíst. Za 40 let dojde ropa. Co potom?

Poodwaddle.com

Děsivý populační růst lidstva
Děsná ale faktická čísla, které jsem si uvědomil až v momentě, když jsem viděl populační křívku. Za posledních sedm tisíc let se nestalo v populačním růstu nic moc, ale posledních 2000 let se ale populace planety zesedminásobila. Na populační růst jednotlivých států se podívejte na stránky OSN. Ilustrativní a všeříkající je následující obrázek:

Ale i tenhle růst nemůže být nekonečný a musí mít svůj vrchol křivky. V opačném případě zde vyvstává otázka, kdo udělá co pro to, aby přežil? Kdo koho odstraní, jak se dostane ke zdrojům atd,atd. Zajímavá je v této souvilsosti přednáška o "Zastavení růstu populace" (What stops population growth?), kde závěr je jediný, pouze regulovaná porodnost - rodiny s minimálním počtem dětí můžou exponenciální růst popupace držet na uzdě:

What stops population growth? from Gapminder Foundation on Vimeo.
Dokumentární film Země 2100 - Earth 2100 (TV film)
K napsání této úvahy mě přiměl právě film EARTH 2100. Sice se jedná o pesimistickou představu budoucnosti, ale já osobně myslím, že toto je prapříčina všech problémů na Zemi, přelidnění.

Americká stanice ABC v letošním roce natočila dokumentární film Earth 2100. Jedná se o jedinečný projekt, z kterého jsem měl velice divný pocit faktické hrozby.

Průvodcem filmu je Lucy a její životní příběh, začínající v roce 2009, kdy se 1.června narodila. Vypráví svůj příběh, svýma očima, tak jak život šel, jak se jí dotýkali přírodní a společenské katastrofy zániku lidstva. Lucy je poslední generací lidí na této planetě.
"Ve svém životě jsem viděla New York v plné karanténě. Středozápad zamořený a zdevastovaný hmyzem. Celou Kalifornii smetenou mořem. Ale co se stalo potom, nemohl nikdo z nás předvídat."
Jak je ukázáno v tomto snímku, se někteří vědci domnívají, že životní prostředí dospěje ke konci 21. století k takovému bodu, že se kolem roku 2100 díky zhoršení životních podmínek, zhoršení životního prostředí, vyčerpání přírodních zdrojů a přelidnění naší moderní civilizace dostaneme do bodu, kdy budeme muset naší dobu nazývat Dobou temna.

Dokumnentární film Earth 2100 je obrazem začínajícího úpadku kataklizmatického světa. Celý sci-fi dokument byl vytvořen i za podpory a konzultace renomovaných vědců a odborníků a poradců i z Bílého domu (John Holdren nebo Thomas Friedman).

Na mě film zapůsobil velice silně a bohužel velice reálně. Každý katastrofický scénář, který je zde ve filmu zmíněn, není přehnaný. Lucy vypráví celý příběh v první osobě, což v kontextu společenských a přírodních událostí působí velice silně a doopravdy realisticky, až člověku kolikrát zamrazí, jak jsou takovéto události případně velice blýzko, aniž bysme si to sami připouštěli.

Film Earth 2100 (2009) je ke shlédnutí online /EN/


Související články:
N obzoru je rok 2012, konec čeho?
Online film: HOME (Domov) volně ke stažení
Milujete islam a ani to nevíte! /video/
Film BARAKA: slova duše beze slov
Online film: Zeitgeist (CZ/SK titulky)Přidat.eu záložku Print

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.