Header Ads

Tady běhá text
recent

České vánoce online - vánoční zvyky, vánoční přání, pohlednice, SMS, MMS, koledy? Odkazy na zajimavé stránky.

Vánoce se nám blíží a vánoční nálada houstne jak v obchodech tak i mezi lidmi. Všichni začínají šílet z vánočních úklidů, přemýšlejí, co komu koupit za dárky, ale stejně jako loni o vánocích 2008 a nebo předloni zapomínají o čem Vánoce doopravdy jsou. Ale to se asi jen tak nezmění. I když vánoční trhy (www.vanocnitrhy.cz), alespoň tady v Praze, se již trochu změnily. Tak doufejme, že tohle vánoční šílenství zase přežijeme, že přežijeme vánoce. 


Nicméně vánoce se přenesli i na internet a i zde je to všude vyzdobené vánočními ozdobami, a vším s tím spojeným; koledy, vánoční pohlednice, vánoční dárky, vánoční ozdoby, vánoční tradice, přáníčka, tipy na dárky, atd, atd. V tomto článku se pokusím zde uvést zajímavé "vánoční odkazy", které každého můžou inspirovat. Věřím, že budou pro každého užítečným vánočním spestřením.

Tradice vánoc a vánoční zvyky a tradice
Vánoce jsou dle definice na Wikipedii "v křesťanské tradici oslavou narození Ježíše Krista". Vánoce se dneska ale spíše slaví v trochu jiném duchu a spousta lidí ani pořádně nezná původ Vánoc. Tak jak Vánoce známe, se slaví teprve od dob Bismarka, který aby povzbudil morálku obyvatelstva, nařídil Vánoce slavit s Vánočním stromečkem. Na Wikipedii naleznete pod pojmem "Vánoce" hezky vysvětlený pravý význam těchto svátků, jeho historické kořeny a vše s tím spojené.

S Vánoci se pojí i zajímavé zvyky, které jsou zemi od země jiné a jsou velice originální a zajímavé. Základní české zvyky, kterým se věnujeme o vánocích, naleznete na Stránkách jedné optimistky: vánoční zvyky a pověry. Já osobně si vzpomínám pouze na Barborku, kterou musíte 4.prosince nařezat, aby Vám vykvetna na Štědrý den, dále na lodičky ze skořápek oříšků v umyvadle, Vánoční hvězdu (článek na revue.idnes.cz: "Na Vánoce se neobejdeme bez Vánoční hvězdy"), tu nesmím zapomenout, šupinu pod talířem, a lití olova, kterého jsem viděl poprvé ve filmu Pelíšky (1998). Ale jak se slaví Vánoce ve světě se dozvíte na www.vanocevesvete.com.

Obecně se klasické vánoční tradie vracejí a lidé se je opět učí. Zajímavý je k tématu obnovování vánočních tradic a zvyků článek na www.denik.cz ("České vánoční zvyky a tradice na Štědrý den ožívají"). Vzpomínám si ještě na jeden zajímavý dokument ČT, který si můžete shlédnout online:"Koleda, Koleda - Vánoční zvyky a obyčeje v jihočeském Pošumaví a na Šumavě",kde se můžete dozvědět něco o vánočních zvycích na Šumavě, či jak tyto svátky prožívalo české i německé obyvatelstvo v minulosti. Více o českých tradicích je i na webu www.ceske-tradice.cz

Vánoční přání, vánoční SMS, vánoční MMS, vánoční pohlednice
Dříve moje babička posílala všem vzdáleným příbuzným pohlednice. Dnes to má ale v rukou internet. Dnes je moderní posílat takové pohlednice jednoduše emailem nebo SMSkou. Nikdo mi ale vevyvrátí příjemný pocit, když Vám do schránky pošťák donese místo složenky a reklamních letáků vánoční pohlednici. To potěší každého. VEdle Albi.cz nebo pohlednice.cz si můžete vybrat i mezi těmi originálními vánočními přáními:

Originální vánoční pohlednice:
Vánoční altánek Velice originální pohlednice s MP3 koledou, hodně uklidňující:-)
ELFyourself pohlednice - nahrajte fotografii a máte hodně originální vánoční pohlednici pro své známé, zábava je na místě:-)
Pohlednice ulítni s Tučňákem od PEPSI - Tuhle pohlednici si můžete změnit dle libosti, jak chcete, i text, co tučňák říká. Hezká hříčka, která se na vánoční přání může taky použít.

Pohlednice s opilým sobem na Videopohlednice.cz Trochu pro tyz vás, kteří máte rádi černý humor i o Vánocích:-D

Mluvící pohlednice od Modré pyramidy - Konečně taky něco z českého prostředí, i když zase komerční záležitost.
Když už jsem u těch videopohlednic, můžete také poslat někomu odkaz na YouTube.cz nebo na Stream.cz, i zde najdete zajímavá vánoční přání a pohlednice. Ukázku uvádím toto krátké, ale velice hezké video základní školy z Police nad Metují:

Další odkazy na online pohlednice:

Vánoční SMS a MMS
Už několik let posílám své rodině a přátelům, se kterými netrávím vánoční svátky, vánoční SMS. Tady přidávám zajímavé odkazy na stránky s vtipnými a originálními vánočními SMS:


Vánoční recepty


Už jste psali Ježíškovi nebo Santovi?
Něco pro ty malé a nebo i ty hravé. Tyhle webové stránky Vám umožní hezkým způsobem si říct o dárek u svých známých či v rodině. Uvedete svůj mail a uvedete dárky, které "od Ježíška" chcete. Vaši známí, kterým tento mail dojde, mají možnost si z dárků vybrat a pořídit vám jej. Rozhodně takto nedostanete nevyžádané dárky a nemusíte vracet pštrosa, jako se to stalo mému kolegovi. Ty stránky: www.milyjezisku.cz, a pište, pište, ať to Ježuch do toho 24.prosince stihne!

Ježíšek, Santa Claus nebo děda Mráz?
Někdo uznává Ježíška, někdo přijal Santu a někdo z nostalgie zmíní i dědu Mráze. Každopádně ten největší boj je mezi Ježíškem a Santou Clausem. Santa má za sebou Caca Colu a Ježíšek asi nějakou tu prvorepublikovou tradici. Komu fandíte vy? Pokud Ježíškovi, tak se přidejte k petici na záchranu Ježíška: www.zachrantejeziska.cz. Já jsem vytvořil na Facebooku i skupinu "Ježíšek, Santa Klaus nebo dokonce děda Mráz?". Tak je zcela na vás k jaké barikádě se přidáte. Já osobně fandím Ježuchovi, tedy pokud nikdo ještě tento výraz neslyšel - Ježíškovi:-)

Koledy a jiné vánoční MP3
Každý si rád stáhle písničky nebo nějakou tu hudbu v mp3kách z internetu. Zde jsou odkazy na mp3 s vánoční tématikou. Takže koleda koleda nebo vánoce hrajou gloria a možná něcov těch mp3kách dosatanete:-)
Pokud ovšem chcete mít jedinečný zážitek z koled a jste trochu hudebně nadaní, určitě si budete koledy chtít zazpívat samo. Na stránkách vira.cz naleznete koledy i s akordy: Texty koled s notovým zápisem a akordy. U koled si však neodpustím jednu koledu, která mě doprovází celý život:
"Vánoce, Vánoce přicházejí"


Přidat.eu záložku Print

2 komentáře:

  1. tohle je taky super stránka. můžete si na ní udělat vlastní koledu.
    http://www.mojekoleda.cz/33806938_c061c14c8c4a4

    OdpovědětSmazat

Používá technologii služby Blogger.