Header Ads

Tady běhá text
recent

Nehoňte se za ptáky


Nehoňte se za ptáky!
Tuto větu: "Nehoňte se za ptáky", si vždycky vybavím, když dělám pohovory a pracuji s nováčky, kteří ke mě nastupují. Pokaždé, když přede mnou sedí někdo, u koho je zcela partné to, že hledá jen výmluvy na to, proč tohle nepůjde a proč tohle neudělal, vzpomenu si na výrok od Jima Rohna, mentora, který se již desetiletí zabývá osobním rozvojem: "Birds! Do not chase the birds".

A co se pod tímto ptačím výrokem vlastně skrývá? Ani ne tak moc ptáci samotní, jako to, že se člověk nemá honit a dávat energii těm lidem, kteří si váš čas a energii jednoduše nezaslouží. Proč nezaslouží? Proč přemýšlet podle někoho tak sobecky?

Farmář, který sázel obilí
Příběh, který Jim Rohn vypráví, je převzat, myslím, i z bible. Farmář seje obilí a některé zrnka spadnou na úrodnou půdu, některá na kamenitou. Z některých nic ani nevyroste a ta semínka, která spadnou na úrodnou půdu, napadne nějaký škůdce nebo choroba, ale ostatní se probojují a vyrostou ve statnou pšenici. Ale farmář seje dál a ví, že pokud zaseje dostatek semínek, vyroste mu celé pole statné pšenice.

A kdo jsou ti ptáci?
Ptáci občas vyzobou pár semínek, zachytí nějaká hned ve vzduchu, když je farmář rozhazuje po zoraném poli. Důležité je nepřestat zasývat další semínka na svém poli a nehonit se za ptáky, kteří sezobali ta již zasetá nebo právě vyhozená do vzduchu. A kdo jsou ti ptáci? To jsou ty důvody, které slýchávám dnes a denně: "Včera jsem nemohl, protože..., Víš, tohle není možné",... ale i to, že neslyším vůbec nic, protože jednoduše daný člověk odpadne úplně a vůbec se již neobjeví. "Aha, to byli Ptáci!"

Proč nepřestávat sázet?
Protože v tom daném momentě přestanete být farmářem, který seje obilí a stanete se ornitologem, který se divoce honí za ptáky a opustíte to své pole s pšenicí. Takže se nikdy nehoňte za ptáky, kteří vám vyzobali nějaká ta semínka, strácíte čas a energii na vlastní práci...

Nenechte se svést ze své cesty
A ono trávit čas s lidmi, které pouze popostrkujete, nutíte je do něčeho nebo je přesvědčujete, aby se do něčeho sami pustili, není zrovna motivující, spíše naopak. To vám bere pouze sílu. Ceňte si svého času, který dáváte ostatním v práci, svým kolegům. I oni musí mít ten pocit, že si váš čas jednoduše zaslouží. Dejte si pozor, aby jste neopustili to své pole a nezabývali se vlastně úplně něčím jiným, než je váš původní záměr a cíl vaší práce.Přidat.eu záložku Print


 

2 komentáře:

Používá technologii služby Blogger.