Header Ads

Tady běhá text
recent

Facebook zabije E-mail

Email je na ústupu? Nesmysl, přeci jej používáte každý den ve škole a v práci, nebo snad tomu tak není? Zajímavé statistiky AddToany ale hovoří o tom, že mail mezi uživateli začíná strácet na popularitě.
Zatím minimálně co se sdílení obsahu týče. Tendence je však jasná, chceme od internetové komunikace daleko více než nám obyčejný email může nabídnout, nejen proto jsou na vzestupu i sociální sítě jako je Facebook.

Facebook sbližuje
Pokud chcete být v kontaktu s vašimi kamarády, známými, kolegy, je Facebook ta nejjednodušší cesta, jak překonat i tisíce mil, které mezi vámi mohou být. Asi jedna z nejúžasnějších vlastností, kterou může jakákoli sociální síť nabídnout. Facebook vám umožní se svým okolím sdílet videa, fotky, zážitky a to v reálném čase.
Toto vám klasisický email a ani chat rozhodně nedá. V některých ohledech nahradil již nyní Facebook email, a to právě ve sdílení obsahu. (článek: Facebook porazil email. Je nejpoužívanější webovou službou pro sdílení obsahu). Od komunikace přes internet chceme prostě více, než jen strohé texty. Komunikace přes sociální sítě se prohlubuje a rozšiřuje o další způsoby jak vašemu okolí sdělit to, co máte na srdci a na mysli a jak to i cítíte.

Je daleko jednoduší mít účet na modelu "komunikátoru" sociální sítě jako je Facebooku, než být naráz zaregistrovaný na AIM, Yahoo Messenger, Gmail, Hotmail, Flickr, YouTube, MySpace, etc. Facebook umožňuje právě propojení všech těchto uvedených služeb v rámci jednoho jediného účtu. Ať už chcete sdílet v interakci se svým okolím fotky, videa nebo cokoli jiného, tak vám to Facebook rozhodně nabídnout může. Právě tento fakt je příčinou takového obrovského růstu Facebooku, stejně tak Twitteru. I když Twitter je v tomto ohledu něco trochu jiného. Toto není již jen obyčejné chatování a ani posílání emailů.

U Facebooku bych vyzdvyhl dvě velice zajímavé vlastnosti. Jednoduchost a intuitivnost.

Facebook - jednoduchost
Jednoduchostí myslím zcela jednoduchou komunikaci a sdílení obsahu, nemluvím o jednoduchosti uživatelského prostředí a nastavení, které je spíše totálním složitým chaosem. Pokud někdo začne nějaký dialog, ostatní uživatelé mohou velice rychle reagovat a sledovat směr, kterým se komunikace ubírá a jednoduše se do ní i jakýmkoli způsobem zapojit. Přesně je patrný i čas komunikace mezi účasatníky. Bez větších znalostí kódu vkládáte cokoli přímo do jednotlivých zpráv sdělení, třeba i videa. Vidíte a vnímáte kopletní obraz, ne pouze informace z dané komunikace, ale informace o dané komunikaci. Jedoduché a i opticky přehledné. Právě i tato vizuální stránka věci na té jednoduchosti oproti emailu nebo chatu má své opodstatnění.

Facebook - intuitivnost
A to souvisí s druhou zajímavou vlastností, intuitivností sociální sítě. Co je jednoduché, bývá kolikrát velice intuitivně přizpůsobené ovládání. Tak kupříkladu jednotlivé zprávy uživatelů jsou zařazené do jedné skupiny. Intuitivní je formulace sdělení jednotlivých přispívajících uživatelů i ve formě různách symbolů a znaků, což dává samotnému obsahu vlákna sdělení i emotivní obsah. Právě tato intuitivnost je dle mého ne zcela doceněnou vlastností sociálních sítí. To myslím z pohledu komerčního využití sociálních platforem jako je právě Facebook. Představte si koncept reklamního sdělení, jasně cílený pro danou komunitu ve Facebooku a i tomu uspůsobený koncept daného komerčního sdělení. Sice nemám představu co na jakou skupinu sedí, ale myšlenka je následující: IT týpci více píší a "teenejdři" ulítávají na barvách, nevím, ale tak nějak. a mohlo by se to týkat i veškerých aplikací, které jsou uvnitř Facebooku vytvářené.

Tak Facebook nebo Email?
Budoucnost v online komunikaci má spíše Facebook než samotná Email, bezepsoru. Před nedávnem se přestavila služba od Googlu Goolge Wave, o které jsem již dříve také psal (Google Wave: o co vlastně jde? /video/). A Google by se do ničeho, co nemá smysl a budoucnost rozhodně nepouštěl. Sociální sítě se stávají středem pozornosti online komunikace, které nahrazují jednoduché služby jako je email nebo instant messaging. Nový způsob sdílení informací půjde dle mého právě tímto směrem sociálních sítí, ale nechme se překvapit.

Související články:
Users Share Links More on Facebook Than E-Mail, Suggests Report
Facebook to supplant email?

Přidat.eu záložku Print


Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.