Header Ads

Tady běhá text
recent

Co všechno Android umí?

Na otázku: "Co všechno Android umí?" bych asi sám nic kloudného neřekl a ani nevymyslel, ale každý je na něco odborník a je si jistý v kramflecích také jen v určitých oblastech, ve kterých se pohybuje. na tuto otázku bych dokázal sám napsat pouze to, že se jedná o open source platformu oparčního systému pro moblilní telefony, za kterou stojí drobeček jménem Google. Na netu si o této mobilní platformě můžete přečíst kde co, ale pro naprostého lajka, mezi které se taky považuji, by stačil jednoduchý popis toho, o co tady u google android jde, co to umí, jak to můžu sám využít a v čem je "Google phone" oparační systém lepší než to ostatní, co na trhu je souhlasíte?

Můj kamarád je jedním ze zakladatelů vývojářského startupu nadšenců, kteří, jak sami říkají, pěstují software. A u toho pěstování se zaměřují právě i na aplikace založené na platformě Andoid. Hlavně se musí dobře zalévat, to ale nadšenci z INMITE dle mého rozhodně dělají. Jednoduše se mají i čím pochlubit. A jak říkám já: "From small seeds big things grow!" Takže na tom pěstování asi něco bude. Zasvěcen do tajů nového Google oparačního systému pro mobilní telefony jsem byl mým kamarádem, jendím z členů výše zmiňovaného zdárného startupu INMITE.

Po obchodním jednání, po kterém následovalo pár mých zvýdavých otázkek, které jsem já zvědavec ohledně toho malého zeleného robůtka Androida měl, se mi dostalo odpovědi formou emailu, kterou jsem nechtěl ležet ladem a kterou s dovolením mého kamaráda na mém blogu i publikuji:

Zdar Míro,
Díky za návštěvu i za smlouvy, už přemýšlím, co s těmi ušetřenými penězi udělám :-)

Odpověď na otázku, co vlastně Android umí, je docela jednoduchá, umí totiž všechno. Ale protože to nezní moc seriózně, píšu alespoň základní seznam věcí.

1) Android se stále snaží být na internetu, takže vyhledává dostupné možnosti připojení - EDGE, WiFi, 3G. Při tom stále bere v úvahu spotřebu baterie, takže při 10% baterky Vás na WiFi nepřipojí, protože WiFi spotřebovává baterky dost.

2) Stále ví, kde je. Vlastní poloha je to první, co hledá např. na mapách, kromě GPS využívá s menší přesností BTS. Stejně jako Google Mapy na webu tahá z internetu postupně jednotlivé dlaždice podle polohy a aktuálního zoomu.

3) Má nativní Google Mapy, nad kterými vyhledává i trasy. Mapy nabízejí různá zobrazení, stejně jako na webu.

4) Má v sobě kompas a gyroskop - ví tedy nejen, kde přesně je, ale v jaké je poloze vzhledem k Zemi. Pěkná ukázka využití je tady - www.zagat.com/nru - říkají tomu "augmented" reality. Demo je potom zde na Youtube -

5) Administrativa - Android obsahuje 2 emailové klienty. Jeden je napevno spjatý s Google účtem, druhý je něco jako Outlook - podporuje klasické protokoly POP3, IMAP a SMTP.

6) Kontakty - jsou propojené napříč celým telefonem (tel.číslo, email, adresa - mapy, firma, atd.), v kontaktech je výborné fulltext vyhledávání (nemusíte přemýšlet, zda jste kolegu uložil jako Honzu nebo Nováka), stejné vyhledávání funguje i pro SMS.

7) V browseru zobrazíte vše kromě flashe (zatím se stále nedohodli s Adobe), kromě toho např. telefonní čísla automaticky naskakují jako odkazy na volání. Odkazy např. v mailu nebo v SMS se při kliknutí otevřou v browseru.

8) Synchronizace defaultně probíhá s Google účtem, od nové aktualizace systému je však možné telefon synchronizovat přes zmíněné protokoly POP3, IMAP a SMTP, ted pro jakýkoli email.

9) Kalendář - defaultní předinstalovaný kalendář je opět svázán s Google účtem. Pro provázání s jakýmkoli účtem není problém vytvořit vlastní kalendářovou aplikaci.

10) V Androidu je možno používat také multimediální API. Přehrávání zvuku či videí je samozřejmostí, stejně tak ale může aplikace provést záznam zvuku/videa či vyfotit obrázek a tento obsah následně uploadnout (na pozadí) na server.

Tady k tomu se váže aplikace - reportovací systém, který jde snadno upravit pro jakékoli účely, kde je potřeba reportovat on-line, rychle, s obrázkem, s informací o pozici (automaticky na mapě), o čase (taky automaticky) a jakýmikoli dalšími údaji (typ události, zúčastnění, slovní označení lokality apod. Aplikace je snadno embeddovatelná do jakékoli stránky a samozřejmě může vypadat jakkoli. Jeden příklad pro novinářské využití najdeš na
events.inmite.eu (včetně prezentace v angličtině trochu osvětlující, jak to v praxi funguje), ale věřím, že při zapojení trochy fantazie Tě napadnou spousty dalších využití, ať už realitní makléři, pojišťovny nebo něco úplně jiného :-) Ještě jedna důležitá věc - v MyMaps na GoogleMaps si pak můžeš vytáhnout pořízené záznamy na jedné obrazovce.

Závěrem ještě jednou Android
Určitě to není všechno, co Android umí, pro základní přehled a pro demonstraci využitelnosti Android klienta to asi stačí. Na Androidu je super, že může velice snadno kombinovat v aplikacích všechno, co umí (poloha i její reportování přímo někam na server, třeba dispečerovi, email, kalendář, dokonce sms, systémové funkce, foťák, prostě cokoli.

Z toho, co jsme zatím udělali, můžeš mrknout na Lokola.cz a OnTheRoad.To - Lokola v Androidu přináší na mapu aktuální polohu, OnTheRoad.To je vlastně obdoba reportovacího systému, akorát upraveného pro cestovatele, navíc je tam použit hooodně sofistikovaný systém řízení uploadů (např. pro situaci, že jsi v horách, kde nafotíš hafo fotek, ale není tam nikde ani síť, natož wifi, tak telefon fotky uloží a pak je automaticky odešle na portál, jakmile se octneš na příjmu.

Ještě se samozřejmě věnujeme i online aplikacím, poslední dobou jsou to hlavně mapové aplikace. Jedna z nejlepších, která ukazuje, co všechno jde nad mapama udělat, je záznam Maratonů. Pokud máš někoho, kdo běžel poslední nebo předposlední Maraton v Praze, tak se na něj můžeš kouknout a třeba ho i srovnat s nejrychlejšími 5 ženami nad 60 let :-)

Největší machrovina u tohohle byla, že to běželo real time i při závodě, kdy nám lili aktuální data z kontrolních stanovišť. Docela parádička. Za měsíc na Tesco maratonu to bude zas.

Měj se hezky a drž se, ahoj,

Taky Jaromír


Tak, a já mám po přečtení zcela jasno a začínám být nadšencem Androidu se vším všudy, nevím jak vy, ale jdu se kouknout na mobily s Androidem, protože to do sebe něco má. Rozhodně díky a doufám, že tohle udělá osvětu o opensource platformě Android i vám.

Přidat.eu záložku Print


Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.