Header Ads

Tady běhá text
recent

Google Chrome operační systém - Windows, třeste se!

Je to devět měsíců, co Google vypustil do světa prohlížeč Google Chrome. Dodnes si našel již přes 30 milionů uživatelů, tedy nemalý podíl na trhu internetu. Celou dobu sleduju a jsem doslova fascinován všemi aplikacemi a programy od Google, které jdou do světa. Včera na svém oficiálním blogu zveřejnil Google fascinující zprávu - Google OS (oparační systém)gOS se stane realitou.
Google Chrome OS bude založen na bázi open source a měl by se k zákazníkům dostat v druhé polovině roku 2010. A co by měl Google Chrome OS být? Uvádím zde citaci přímo z oficiálního Google blogu:
"Google Chrome OS is an open source, lightweight operating system that will initially be targeted at netbooks. Later this year we will open-source its code, and netbooks running Google Chrome OS will be available for consumers in the second half of 2010. Because we're already talking to partners about the project, and we'll soon be working with the open source community, we wanted to share our vision now so everyone understands what we are trying to achieve.

Google Chrome OS by měl běžet jak na x86 tak na ARM chipech. Struktura architektury softwaru bude jednoduchá a veškeré aplikace by měli fungovat i na ostatních OS platformách jako je Windows, Linux nebo Mac, tedy kompatibilita by měla být zaručena. Těch firem co již dneska využívá aplikace od Google je již na 1.75 millionů, včetně mobilních.

Google Chrome OS je nový projekt, oddělený od Android. Cílem Google Chrome OS je oslovit obzvláště uživatele internetu a obzvláště pro hardware - malé netbooky. Další podrobnosti nebyly zatím zveřejněny, ale i tato zpráva je dle mého průlomová.
Google byl vždycky rivalem Microsoftu a snaží se s ním zápasit kde se dá. Největším posledním úderem od Microsoftu je vyhledávač Bing, který může být v určitém slova smyslu rozhodně zajímavou konkurencí vyhledávači Goolge. Google tímto zasadí ránu Microsoftu, věčné a všudypřítomné Windows budou mít konečně dalšího významného konkurenta, doufejme.


Více o Google Chrome OS:
Podrobnosti Google Chrome OS na Wiki
Google Chrome OS – nový operační systém v roce 2010
Google to launch operating systemPřidat.eu záložku Print


2 komentáře:

  1. když jsem fungoval na windows, těšil jsem se na operační systém od google. zprávy o něm se vyskytují již drahnou dobu. nyní funguji na ubuntu a prohlížeč chrome i systém chrome OS mě nechává v klidu :-)

    OdpovědětSmazat
  2. Mě relaitvně taky, ale zajímavý směr Googlu to je. Mě zaujalo tohle v souvislosti s Google Wave a Google Office - všechno hodně široký záběr, nemyslíš?

    OdpovědětSmazat

Používá technologii služby Blogger.