Header Ads

Tady běhá text
recent

10 způsobů jak zkrátit URL odkaz

Měli bychom poděkovat nejprve tomu, kdo vůbec tohle vymyslel, zkrátit URL, dle mého geniální nápad, který stejně ale někdy jednou přijít musel. Webaplikace jako Twitter, Facebook ale i Instant Messinging programy jako QIP, Gtalk nebo ICQ, atd. se bez této služby dnes vůbec neobejdou. 
Co je zkracovač URL (odkazů)?
Výsledkem této služby - zkracovače URL - je to, že můžete svůj odkaz sdílet s kolegy, kamarády přes email, přes sociální sítě jako Twitter nebo Facebook velice jednoduchým způsobem bez toho, abyste se do odkazu, který chcete sdílet, sami při psaní nezamotali a nezabralo vám to půl stránky nesmyslného textu. Pokud chcete mikroblogovat, třeba na Twitteru, musíte vyjít maximálně se 140 znaky, takže tahle služba je nutností, pokud chcete se svými kamarády nebo kolegy sdílet odkazy. Tuto službu ocení nejen každý blogger. Rozhodně se můžete vaše odkazy pro čtenáře i na oko stát daleko atraktivnější.

Jak tedy na zkracování odkazů?
Zkrátit odkaz dnes můžete dnes již přes několik služeb. Kařdá má něco osobitého do sebe, každá se od té ostatní něčím i odlišuje. Dneska to již není o jediné službě, které zde před lety byla jediná - TinyURL, naopak. Dnes naleznete daleko zajímavější služby zkracovačů URL, kratší, jednodušší a i úspornější nejen na počet znaků.

Nejpoužívanější zkracovače URL
Dnes se na internetu zkracují miliardy odkazů měsíčně. S tímto trendem jsou zde i desítky zkracovačů odkazů. Které jsou ty nejpoužívanější? Které stojí doopravdy za zmínku? Které zaberou nejméně znaků?


Představme si těch 10 nejpoužívanějších real time zkracovačů URL na internetu. Sami si je vyzkoušejte!

1. Bit.ly

Bit.ly je jednou z nejpopulárnějších URL zkracovacích služeb na internetu, obzvláště u platforem socálních sítích jako jsou Twitter nebo Facebook. Služba Bit.ly je největším rivalem TinyURL. Navíc však nabízí jednu zajímavou věc a to jsou real time statistiky, což ocení zejména webmasteři a i bloggeři.

2. Tweetburner

Tweetburner vám umožní sledovat co se děje s odkazy, které jsou vámi sdílené, které sdílíte, sdílí vaši přátelé a kdokoli jiný na Twitteru. Vedle podrobných statistik, vám tato služba umožní vidět i to, co právě letí v dané sociální síti. Vidíte i ty nejpopulárnější odkazy za poslední hodinu.
3. Short.ie

Zkracovač URL Short.ie, založený v roce 2008, je sluřbou, která vám vedle zkrácení odkazu umožní i uložení si vašich zkrácených odkazů na jediném místě se statistikou kliknutí. Můžete ale i tento seznam vašich zkrácených odkazů sdílet s přáteli. Úžasnou věcí je pak i navrhnutí nového relevantního obsahu, dle toho, na co sami ve zkrácených odkazech odkazujete. Short.ie

4. tr.im

Zkracovač odkazů tr.im je pro rychlé, jednoduché zkracování odkazů, které chcete zvěřejnit v různých sociálních sítích jako je Twitter nebo Facebook. Nechybí zde opět možnost statistik, jako u předchozích služeb zkracovačů URL.

5. notlong

Už jenom název služby NotLong ale říká, že o zase takové zkrácení odkazu, oproti ostatním službám, zrovna nepůjde. Nicméně oproti ostaním zde jeden rozdíl je. NotLong zkrátí váš daný odkaz ve formě subdomény. Uveďmě si příklad: Notlong zkrátí váš odkaz na http://123.notlong.com, ne jak by to udělal třeba TinyURL: http://tinyurl.com/123. Nedostatkem dle mého jsou statistyky zkrácených odkazů, které nejsou real time, ale jsou aktualizovány co půlhodinu.
6. Shorl

Proč tento zkracovač URL zmiňovat je možná kvůli tomu, že nepreferuje zkutečné zkrácení odkazu. Takže z mé strany rozhodně nepoužitelná služba. Zkrácený odkaz by vypadal asi následovně: http://shorl.com/stylulyfinino. Tedy nic moc. A nahlížení na statistiky zkrácených odkazů, si potřebujete zapamatovat své heslo, což je u takovéto služby, dle mého, úplně zbytečnou ochranou.

7. YOURLS

Yourls je velice zajímavý zkracovač URL, služba jako Wordpress plugin. Nejvhodnější pro blogery, kteří fungují se svým blogem na platformě Wordpressu. Yourls je malý soubor PHP skriptu, který vám umožní mít svůj vlastní zkracovač URL, který může být pro veřejnost nebo pouze pro vás. S touto službou mohou uživatelé vytvářet krátké URL a tweetovat je automaticky ve svých příspevcích.
8. YY.VC

YY.VC patří k těm nejzajímavějším a nejvřelejším zkracovacím službám. Zkracuje totiž odkazy do již zajímavých URL "zkratek". Opět tento zkracovač odkazů je doplněn statistikou, kolik návštevníků na váš odkaz kliklo. Navíc nabízí další službu, a to je možnost vlastní subdomény, tedy odkazy jsou zobrazovány v tomto tvaru a veškeré zkrácené URL se zobrazují pouze již v tomto tvaru sudbomény http://něco.yy.vc. To je dle mého jedna z velkých předností, proč používat zrovna tenhle zkračovač odkazů.

9. Cli.gs


Tato služba na zkracování odkazů má celé 3% uživatelů na poli zkracování odkazů u mikroblogovací platformě Twitter. Cli.gs nabízí uživatelům "hloubkovou real-time analýzu", která zahrnuje geografickou analýzu návštěvníků, času a jiných statistik.

10. SnipURL

Posledním zkracovačem URL zníním SnipURL. Ten se svýmí 43,904,314 snippingy (zkrácenými URL)je jednou z nejoblíbenějších služeb na zkracování odkazů na internetu. SnipURL nabízí jednu velice zajímavou nadstavbu zkracování, kterou nenaleznete u konkurence. A to je Multi-Snip. To vám umožní zkrátit několik dlouhých odkazů naráz bez velkých potíží.

Zajisté takovýchto webů, které vám umožní zkrátit dlouhé odkazy, je na internetu jako maku, uvedu ve zkratce ještě
DwarfURL, kl.am nebo BudURL. Zmínil jsem zde ty nejpoužívanější a nejzajímavější svými dalšími službami a funkcemi, které nabízejí oproti těm ostatním navíc. Vyzkoušejte si je sami.

A jaký zkracovač URL používáte vy?Přidat.eu záložku Print

14 komentářů:

 1. A z českých luhů a hájů? http://1url.cz :-)

  OdpovědětSmazat
 2. http://zkracene.cz má vlastní doplňky a statistiky jako bonus :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Greaaaat list. Now the problem is deciding which shortener is best for visitors. Thank you very much.

  OdpovědětSmazat
 4. I found your weblog website on google and verify a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the excellent operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for forward to studying more from you in a whil…

  OdpovědětSmazat
 5. Doporučuju zkracovač xoe, dělá nejkratší adresy na webu.

  OdpovědětSmazat
 6. Z českých je momentálně nejlepší http://zkrat.me fakt doporučuji :-)

  OdpovědětSmazat
 7. další český http://krat.si :-)

  OdpovědětSmazat
 8. Používám http://zkrat.me

  OdpovědětSmazat
 9. http://odkaz.net/

  OdpovědětSmazat

Používá technologii služby Blogger.