Header Ads

Tady běhá text
recent

Speciální vyhledávač pro vědce a studenty nejen přírodních věd

Na internetu se neustále něco zdokonaluje, i vyhledávače samotné. Před časem jsem narazil na vyhledávač Kartoo.com, který dokáže výsledky hledání hezky vizuálně zobrazit do prostoru. Takovýchto pokusů o vlastní způsoby vyhledávání je mnoho. Za zmínku stojí i vyhledávač Wolfram|Alpha, i když o vyhledávač vlastně ani nejde.

Wolfram Alpha využívá 10+ trillionů informací, 50,000+ druhů of algoritmů a modelů.
Tento vyhledávač využívá systém Mathematica — který je sám o sobě výsledkem více jak 20 letého vývoje na výzkumu Wolfram|Alpha's core kódu a nyní přesahuje více jak 5 miliónů řádků kódu Mathematica.

Wolfram|Alpha se zaměřuje z dlouhodobého hlediska na jediné, systematicky sbírat veškerá objektivní data; implementovat každý známý model, metodu a algoritmus. Výsledkem by mělo být dostupnost těchto dat pro každého. Můžeme užít termín systematizace vědeckých a jiných poznatků k vytvoření jediného zdroje, který může být využit každým pro potřebné individuální dotazy. Nicméně dnes stojí tento projekt ještě na samotném začátku.

Nicméně je až fascinující, jaký přístup vyhledávač k hledaným datům výsledku zaujímá. Nejlépe je si to ukázat na příkladu. Zadáte-li do vyhledávacího pole: x^2 sin(x), vyjedou vám všechny vzorce s tímto spojené, grafy, atd. Matematik nejsem, asi to 100% neocením, ale tenhle způsob vyhledávání je mi velice blýzký. Vyhledává prostě s lepšími odpověďmi.

Přidat.eu záložku 

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.