Header Ads

Tady běhá text
recent

Specializové vyhledávače vám usnadní vyhledávání


Vyhledávat na Googlu nebo na Seznamu dneska zvládne skoro každý. Najdete si weby s obsahem co potřebujete nebo si naleznete stránky s dobrými odkazy. Pokud víte jak a co přesně do vyhledávače zadat, aby váš výsledek byl co nejpřesnější, máte velmi usnadněnou cestu k vašemu vytouženému cíli hledání na internetu.


Specializované vyhledávače však mohou kolikrát přinést i výsledky, které byste normálním hledáním nemuseli kolikrát docílit. Kolikrát je náš cíl hledání někde až na Xté stránce ve vyhledávači. Když přesně víte, co hledáte můžou vám být nápomocny právě specializované vyhledávače, které se zaměřují na konrétní daná data určitého typu. Bez specializace a zaměření obsahu se již v dnešní době prosazují zcela obecné projekty velmi těžko. Dobrý seznam specializovaných vyhledávačů naleznete i na českých stránkách www.vyhledavace.net.
Dalším ne zase zcela tak nepodstatným důvodem pro používaní takovýchto služeb je zájem ze strany větších firem. Jedná se zajista i o zcela zajímavé pole pro různé Startupy a kupříkladu i nové marketingové reklamní prostory. Tímto ale i nedochází kupříkladu ke zveřejňování „závadných“ informací o dané firmě.
Koukněme se tedy na některé speciální vyhledávače, které nám mohou nabídnout nějakou tu přidanou hodnotu navíc.

PDF vyhledávač
Vyhledávač PDF Search Engine se specializuje pouze na vyhledávání PDFek. Nejzajímavější je i ten fakt, že si můžete vybrat z deseti jazyků všetně čínštiny. K čemu by vám tento vyhledávač mohl být obzvláště užitečný? Rozhodně k vyhledávání eKnih (eBooks), pro zajímavost v odkazu uvádím téma SEO SEM.

Vyhledávač pro diskusní fóra
Dalším zajímavým vyhledávačem je vyhledávač určený pro diskuzní fóra. Mít názory stovek lidí na danou problematiku, konrétně pak i na váš daný dotaz, je kolikrát lepší než strohý popis návodu nebo nápovědy. BoardReader je tedy specialistou na fóra (koukněte se napříklat opět na téma SEO SEM).

Vyhledávač BlogPostů
Další vyhledávač, který zde uvedu, je asi z výše uvedených nejznámnější. O vyhledávači Technorati jste možná již slyšeli. Tento vyhledávač (Search Engine, Suchmaschiene)mnozí znají jako největší katalog blogů, která obsahuje zmínku o více jak 55 Mio blozích.

Metavyhledávač webových map
Vyhledávač KartOO prezentuje výsledky vyhledávání velmi přehlednou vizuální formou ve flashi. Respektuje odkazy, které propojují nalezené stránky a uživatel vidí "mapu propojených odkazů s požadovaným výrazem hledání". Výsledky dosažené v projektu KartOO ukazují, že výraznou roli shlukovací algoritmy, uvidíme, jak se do budoucna tento způsob vyhledávání ve WEB2.O prosadí a uchytne. Já vizuálnímu vyhledávání fandím a myslím, že to je ta správná cesta ( vzpomeňme třeba na film Minority Report).

Vyhledávač fotek a obrázků
Vyhledávání obrázků se vedle klasického vyhledávání stalo téměř samozřejmostí. Vyhledávače hledají různé nejefektivnější a nejrelevantnější cesty vůči požadovanému dotazu. Zde v této souvislosti bych zmínil jen vyhledávání obrázků u vyhledávače JYXO. U obrázků a fotek je řekněme problém v tom, že obraz se s popisem nemusí shodovat a co pak? Určitě teda znáte Google, Ask, nebo i další vyhledávače, kde se dájí hledat obrázky a fotky. Já bych zmínil asi jednu z nejzajímavějších databázé obrázků a fotek - Flickr. Pokud tento web ještě neznáte, doporučuji vám si jej prolistovat.

Vyhledávání torrentů
Závěrem jen pro potěšení některých z vás, kteří rádi sosají z netu cokoli, ať už legálního nebo nelegálního, to je na každém z vás, jak se k tomuto stavíte. Pokud někomu torrenty něco říkají, uvádím i tento "vyhledávač" Jedná se o zajímavý počin. Takže Downloadeři ,zde te vyhledávač TorrentZ.


Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.